Előadó: | Dolák-Saly Róbert |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Dolák-Saly Róbert |
Dolák-Saly Róbert |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Nem tudom, mi a baj velem,
Mért piszkálsz folyton engem?
Miért gyanakszol kedvesem,
Hisz rajtad kívül nem kell senki sem.
Hűségem, hidd el, végtelen.
Nélküled nem létezem!
Amiket mondasz, érthetetlen,
Már fel sem veszem,
Úgy látom, nem hiszel nekem.
A szomszéd csak azért tapogatott
A földön térden állva,
Mer' előtte vettem be altatót,
S amikor átjött, pont akkor hatott,
S hogy baj ne érjen, elkapott.
A fodrász meg azért nyúlkált,
Mer' ölembe esett a hajzseléje,
És azt kereste,
De nem volt rajta a szemüvege.
Amire vágyom - azt hiszem -,
Az a nagy, örök, hű szerelem,
De ha te nem akarod,
Zokog a szívem.
Akire várok szüntelen,
Valahol érzem, te vagy, igen.
Te vagy a tavaszi Nap,
Te vagy az éden.
A szegény postás is ártatlan,
Nem csinált semmi rosszat.
Csak azért feküdt az ágyamban,
Hogy megállapítsa, puha-e a tollpaplan.
A tűzoltót meg én hívtam,
Féltem, hogy tűz lesz nálam.
A szemközti házból iderohant,
S oly gyorsan szaladt,
Hogy megbotlott és rám zuhant.
A rendőr meg azért lihegett rajtam,
És morgott halkan,
Hogy lássam, milyen kutyája van.
Miattuk sose légy nyugtalan.
Az orvost pedig csak ápoltam.
Víg Mihály zeneszerző is méltatta az írót
Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
Krasznahorkai László az apokaliptikus terror közepette erősíti a művészet erejét
A szerzőnek a díjat látnoki erejű életművéért ítélték oda, amely az apokaliptikus terror közepette megerősíti a művészet erejét - mondta el Mats Malm, a Svéd Akadémia titkára, aki beszámolt arról is, hogy a bejelentés előtt sikerült telefonon elérnie az éppen Frankfurtban tartózkodó Krasznahorkai Lászlót.
Krasznahorkai László a Kafkától Thomas Bernhardig nyúló, az abszurdizmus és a groteszk túlzás által jellemzett közép-európai hagyomány nagyszerű epikus írója. De több is rejlik benne: keleti hatások is megmutatkoznak műveiben, amelyek hangvétele szemlélődőbb, finoman hangolt - méltatta közleményében a Svéd Akadémia.
388 millió forintnyi összeg jár a Nobel-díjjal
A 71 éves magyar író a díjjal 11 millió svéd koronát (388 millió forintnyi összeget) kap. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
A Trabant alapítója, a Balaton zenekar frontembere szerint hosszú lenne felsorolni, mi mindentől különleges Krasznahorkai művészete, de fontos kiemelni, hogy
- Teljesen új stílust talált ki, teljesen egyéni a látásmód, ahogy a világot szemléli, mindehhez társul egy ezzel adekvát nyelvi szerkezet, egy félreismerhetetlen saját stílus.- fogalmazott a 24.hu megkeresésére Víg Mihály, a Tarr Béla-rendezte Sátántangó főszereplője, valamint több Krasznahorkai-mű filmes adaptációjának zeneszerzője.
Magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok közül irodalmi Nobel-díjat 2002-ben Kertész Imre vehetett át korábban.
Kiemelt kép: Krasznahorkai László kapja idén az irodalmi Nobel-díjat
Budapest, 2025. október 9. Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely 2025. október 9-én Stockholmban jelentette be döntését. A felvétel 2017. március 22. készült Budapesten
Fotó: MTI/Marjai János