


| Előadó: | Funktasztikus |
|---|---|
| Album: | Tartsd lent! |
| Megjelenés: | 2014 |
| Hossz: | 3:06 |
| Szövegírók: |
Csató Adorján |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | szerzői kiadás |
| Stílus: | Rap |
| Címkék: | Keressük! |

[Verze 1]
Ceremónia mester a négyzeten
Régóta két végén égettem
Újra élem magamban a kilencvenes éveket
Egyetemi tételek, eredeti nézetek
A bitumenen lézengek, flangálok esténként éberen
Szűk telefonfülkében délben ébredek, utána gömbvillámot ebédelek
A szabadidőmben egy idegen ufonauta
Tetemet boncolok a garázsban, miközben élő adásban
Nő métereket Kövér László bajusza
Funktasztikus, rap alkimista, nem alpinista
Fundamentalista, pop terrorista, pszicho neurotikus
Fidesz, LMP, Jobbik, MSZP
Egyetlen pártot probagálok a neve LTP
Kilyukadt a légtalpam, esőben sziszeg a lépőm
Átlagos hétfő, jointal a fülem mögött ülök a lépcsőn (Tesó!)
A kopogó szemeim adják az ütemet a korgó gyomrom a basszust
Felemelem az ülepem mielőtt utolér az infarktus
Tovább nem tespedek, benne vagyok a pácban
Ajtóstól rontok a házba mint a fekete maszkos TEK-esek.
[Refrén 2x]
Enyém a külváros, a peremvidék
A nélkülőzésben edződött keleti vég
A réges régen elfelejtett eredetiség
Dán-dán digidi dán-dán digidi dán-dán digidi dé
[Verze 2]
Minden keselyű mára már pávává vált
Én is írtam hát egy slágert: "Lá-lá-lá-lá-lá!"
Abban igazat adok hogy nem vagyunk egy szinten
A magamról alkotott képet nem vetíttem
Örülten, szelíden, üvöltök, suttogok nálam még télen is vannak szúnyogok
Jódlizással hódítom a darázsderekú hölgyeket kézrátéttel gyógyitom
Együtt lakom a világ legjobb szakácsával
Kérek egy nagy adag paprikás krumplit ecetes uborkasalátával
Célkeresztben a kobakom mégis azt mondom minden oké
Előre B meg az O meg az R meg az S meg az O meg a D.
Megadom az alaphangot, (Cé.) nem játszok farsangot
Adtam is, kaptam is, hideget, meleget, Acélvárosban vastapsot.
Forog a feszület a falon, unom a banánt mert nem vagyok bazári majom
És tudom a legnagyobb bajom hogy alig van alpári dalom
Abba nem hagyom amig a hangom, lesöpri a padlást
Megpatkolom az ördögöt és kútba dobom a kaszást
[Refrén 2x]
Enyém a külváros, a peremvidék
A nélkülőzésben edződött keleti vég
A réges régen elfelejtett eredetiség
Dán-dán digidi dán-dán digidi dán-dán digidi dé


Erőteljesen rúgja rá az ajtót a 2026-os évre a Down For Whatever. Megérkezett legújabb daluk, a „Menekülj tőlem!”, amely ezúttal is hozza a zenekartól megszokott intenzív megszólalást.
A sötétebb hangulatú szerzemény tökéletesen vetíti előre azt az irányt, amely a banda hamarosan érkező új nagylemezén teljesedik majd ki.
Itt a Menekülj tőlem!
A leginkább modern rock jegyekkel építkező zenekar számára a tavalyi esztendő kiemelkedő volt, hiszen két jubileumi koncerttel ünnepelték meg a tizedik születésnapjukat (Barba Negra, Dürer Kert), valamint részt vettek az első teljes egészében önálló turnéjukon is.
A most megjelenő „Menekülj tőlem!” nyers őszinteséggel fogalmaz meg belső konfliktusokat - mindezt feszes hangszereléssel és karakteres énektémával.
„A Menekülj tőlem egy bensőséges folyamat eredménye, a személyes démonokról, a szorongásról és az ismétlődő belső hullámvölgyekről szól. A dal középpontjában a lelkiismeret-furdalás áll.
Az a fajta belső elakadás, amikor az ember tudja, hogy nem képes azt nyújtani, amire egy számára fontos személynek szüksége lenne.
A szám a visszatérő, mély felismerések és a saját korlátaink tudata köré szerveződik. A városi képek, a lepusztult utcák, a lámpák és a hajnalok a mentális labirintusaink jelképei. Ezek a szimbolikus elemek az elveszettséget, az elakadás érzését és a kiút hiányát jelenítik meg a dalban. A lámpaoltás például azt a pillanatot jelképezi, amikor már nincs mibe kapaszkodnunk...” - kezdte Diószegi Kiki, a zenekar frontembere.
„Az alkotási folyamat ezúttal eltért a korábbi munkáinktól. A Menekülj tőlem eredetileg egy saját magamnak készült, írt dal volt, amelyet hosszú ideig nem akartam publikálni. Végül a zenekarral együtt dolgoztuk át, megtartva a dallam, a szöveg és az eredeti harmóniák őszinteségét, majd felöltöztettük abba a formába, amelyben most megjelenik.” - tette hozzá.
Zenekari hagyomány, hogy a videóklipeket is ők maguk készítik, Császár Róbert és Zsoldos Dávid irányításával.
„Miután a dal elérte a végleges formáját, Dáviddal együtt elkezdtük kidolgozni, hogyan tudnánk vizuálisan is reflektálni erre a hangulatra. Tudatosan hidegebb színekkel dolgoztunk ebben az image klipben, ugyanakkor a dal erős kettőssége miatt szerettünk volna egy ellenpontot is megjeleníteni benne - így került képbe a vörös tónus.” - kezdte Császár Róbert.
„Az esős, elmosódott képi világot nem utólagos, speciális effektekkel készítettük el, hanem egy 1×1 méteres plexilapot rögzítettünk a kamera elé, amit a felvételek közben permeteztünk vízzel.” - zárta végül a kulisszákat illetően.
2026 sem csak stúdiómunkáról szól majd
A formáció hamarosan miniturnéra indul, amelynek állomásai Debrecen, Tatabánya, Gödöllő és Kaposvár lesznek. Tavasz végén pedig egy újabb friss dal megjelenése várható, tovább építve a közelgő, tíz tételes lemez világát. A Down For Whatever tehát nagy lendülettel, határozott tervekkel vág neki az új évnek - a „Menekülj tőlem!” pedig világos üzenet: a produkció nem lassít, sőt, minden eddiginél tudatosabban halad tovább saját útján.
Fotók: Down For Whatever