Földes László Hobo Medvevára című előadásának premierjére készül a Nemzeti Színház: a zenés bábjátékot pénteken mutatják be Molnár Kristóf rendezésében.
- Ez a zenésznek már a 18. olyan produkciója lesz, amelyhez nekem is "közöm van", ezúttal azonban "átengedtem a rendezés jogát" tanítványának, Molnár Kristófnak, a Színház- és Filmművészeti Egyetem negyedéves hallgatójának - mondta a premiert beharangozó keddi budapesti sajtótájékoztatón Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója.
Vidnyánszky Attila és Földes László Hobó barátsága több mint húsz éve kezdődött Beregszászon, ahol a Hobo Blues Band Vadászat című albuma - fiatalkora egyik meghatározó élménye - nyomán rendezett előadást.
A Vidnyánszky Attilával közösen létrehozott előadásaikat Hobo - köztük a Pilinszky-, Ady-, Villon- és József Attila-estet, illetve saját alkotású darabjait - már több mint 1700 alkalommal játszotta az ország különböző tájain.
Az eredeti terv az volt, hogy Madarász Gábor zeneszerzővel közösen készítenek egy lemezt, de úgy alakult, hogy előbb az előadás született meg. A lemezt az előadások tapasztalatait figyelembe véve veszik majd fel, és az előadás legfontosabb jeleneteit rögzítő fotókkal illusztrált hangoskönyv formájában fog megjelenni.
- A darab egy időutazás egy több száz évvel ezelőtti lovagvárba, és arra a kérdésre keresi a választ, hogy a világ régen vajon jobb volt-e. A hozzám közel állók Medvének hívnak, ez adta az ihletet a vár nevéhez.
A történetben napjaink mellett többek között Boccaccio és Shakespeare kora is megjelenik, valamint felbukkan számos irodalmi és történelmi karakter, köztük Loyolai Szent Ignác, Raszputyin és Richelieu bíboros, illetve Harangláb Petőfi Sándor A helység kalapácsa című művéből
- mondta el Hobo.
Molnár Kristóf elmondta, hogy próbált ehhez a bonyolult képekkel teli, sokszereplős darabhoz ugyanúgy hozzáállni, mintha lineáris cselekménnyel lenne dolga. Rendezésének egyik kulcsa, hogy a báboknak uralkodó gesztusaik vannak, amelyek egy-egy mozdulattal kifejezik legfontosabb attribútumaikat, érzelmeiket. Ezekre "húzták rá" a fő üzenetet, a kérdést, hogy jobb volt-e régen, mint most - fogalmazott a rendező.
Az előadásban közreműködő bábművész, Majoros Ágnes elmondta, hogy már hosszú ideje terveztek Hobóval egy közös produkciót. Felidézte, hogy a közös munka hónapokkal ezelőtt kezdődött, amikor Hobo elküldte neki az addig elkészült szövegeket, amelyeket utána szinte hetente újabbak követtek. Amikor megszülettek a karakterek, Kiss Atilla Etele bábtervezővel közösen dolgozták ki, milyenek legyenek az azokat megjelenítő bábok, köztük a Földes Lászlót megtestesítő marionett.
"Az teljesen nyilvánvaló volt, hogy marionett bábok lesznek, úgynevezett szicíliai típusú marionettek"
- jegyezte meg a bábművész, aki szerint ehhez a játékhoz, ehhez a történethez ez a fajta báb illik legjobban.
Az előadás koreográfusa Cserháti Gergely, világítástervezője Sokorai Attila. A díszleteket és jelmezeket Racsmány Boriska tervezte.
Fotók: Hobo