Előadó: | Vaklárma |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Juhász Tamás |
Juhász Tamás |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Szabad lettem!
Hogy egyszer ez is eljön, már nem is hittem.
S most ahogy a fuldoklót kimentik a vízből,
Nagyokat nyelek e nektár ízből.
Világra hoztak!
Már indulni akartam de szinte kidobtak.
S most ahogy először néz az újszülött,
Hitetlen ülök a levakolt ikonok között.
Hát szárnyaljon a dal, a sok nehéz év után!
Végre senkivel sem kell harcolnom ritmusán.
S ahogy belevetem magam a nagyvilágba,
A hideg valóság vizétől még kissé zihálva
Csak azt nem értem, mért érzem magam furán?
Mert most félek.
Hiszen sosem járt ki nekem a szabad élet.
S most ahogy a rovar az ablaknak koppanva,
Jövök rá, ha szabad vagy, nem mehetsz biztosra.
De ha úgy döntök,
Hogy a szabadság helyett inkább rabruhát öltök,
Nem sírhatok majd mint a fogoly a rács mögött,
Hogy két-három bilincsben ártatlan nyögök.
De ha szállhat még a dal a nyári nap alkonyán,
Mért játszanék akkor régi dalt az orgonán?
Tanulni kell, s nem dagonyázni a mocsárban,
Fejest ugrani a szabad nagyvilágba,
S ha kéne, majd a szabadság habja lesz koronám.
Lesz Koronám…
Kelemen Gáspár hegedűs lett a Virtuózok jubileumi évadának magyar győztese, míg édesanyja, Kokas Katalin az év zenepedagógusa díjat vehette át a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató 10. évadának péntek esti döntőjében.
A Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató jubileumi évad nemzetközi döntője
Fót, 2025. június 6. A döntősök (b-j): az osztrák Amelie Jade Knapp (hárfa), az osztrák Dylan Russell (cselló), a szlovén Mark Lev Krajnc (hegedű), a szlovén Lukas Grum (fuvola), a montenegrói Kristina Vasić (szaxofon), Kelemen Gáspár (hegedű), a szerb Uros Adamovic (hegedű) és a szerb David Bozic (zongora), valamint Gabriela Rachidi backstage műsorvezető a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató jubileumi évad nemzetközi döntője díjátadójának felvételén a fóti United Illusions stúdiójában 2025. február 1-jén. MTI/Szigetváry Zsolt
Kelemen Gáspár és Paládi Máté párbajából a a 16 éves hegedűvirtuóz került ki győztesen, produkcióját álló tapssal értékelték a zsűri tagjai. A zsűrielnök, Plácido Domingo világhírű operaénekes fényes karriert jósolt a nyertesnek, míg az előadásmódját, egyedi zeneiségét és színpadi jelenlétét Hauser világhírű csellóművész méltatta.
A döntőben Kelemen Gáspár édesanyja, Kokas Katalin, a Fesztivál Akadémia Budapest művészeti vezetője az év zenepedagógusa elismerést vehette át mesterkurzusok és koncertek szervezéséért, valamint a gyermekek támogatásáért tett erőfeszítéséért.
A Liszt Ferenc-díjas hegedű- és brácsaművésznek, érdemes művésznek a világhírű operaénekes, José Carreras adta át a díjat.
A Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató jubileumi évad nemzetközi döntője
Fót, 2025. június 6. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, a Virtuózok fővédnöke átadja a győzteseknek a díjat, elsőként Amelie Jade Knapp osztrák versenyzőnek a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató jubileumi évad nemzetközi döntője díjátadójának felvételén a fóti United Illusions stúdiójában 2025. február 1-jén. MTI/Szigetváry Zsolt
A jubileumi műsor a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával a határon túli tehetségeket is felkutatta, és a legígéretesebb versenyzők hazánk elismert zenetanárainak közreműködésével mesterkurzuson is részt vehettek.
A határon túli válogatóban felfedezett Paládi Máté Magyarország másik klasszikuszenei reménységeként a nemzetközi döntőig jutott. A 19 éves tiszapéterfalvai művész zongorajátékában José Carreras zsűritag szerint Liszt Ferenc szenvedélye elevenedett meg. A második helyezetteknek az MTVA biztosította a különdíjat: koncertlehetőséget a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával, valamint egy-egy értékes porcelánhegedűt.
A közmédia műsorkínálatában 2014 óta szereplő komolyzenei tehetségkutató verseny ismét bemutatkozási lehetőséget biztosított országos és nemzetközi színtéren egyaránt öt nemzet - Magyarország, Ausztria, Montenegró, Szerbia és Szlovénia – tehetségeinek.
A branddé vált Virtuózok a műsor után sem engedi el a felfedezettjei kezét és többek közt fellépési lehetőségeket biztosít az ifjú tehetségeknek világsztárokkal és a leghíresebb nagyzenekarokkal. A jubileumi évad versenyzői többek között különdíjként az Il Divo felajánlásából felléphetnek a világhírű énekegyüttes júniusi, budapesti koncertjén.
A Virtuózok 10. évadának valamennyi adása újranézhető ezen az oldalon.
Borítókép: Fót, 2025. június 6. A döntősök (b-j): az osztrák Amelie Jade Knapp (hárfa), az osztrák Dylan Russell (cselló), a szlovén Mark Lev Krajnc (hegedű), a szlovén Lukas Grum (fuvola), a montenegrói Kristina Vasić (szaxofon), Kelemen Gáspár (hegedű), a szerb Uros Adamovic (hegedű) és a szerb David Bozic (zongora), valamint Gabriela Rachidi backstage műsorvezető a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató jubileumi évad nemzetközi döntője díjátadójának felvételén a fóti United Illusions stúdiójában 2025. február 1-jén. MTI/Szigetváry Zsolt