Előadó: | Ferenczi György és a Rackajam |
---|---|
Album: | Rackák menni Amerika |
Megjelenés: | 2015 |
Hossz: | 04:12 |
Szövegírók: |
Ady Endre Ferenczi György |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Gryllus Kft. |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Haj, megmaradni nagybetegnek
Vagy sírba-rúgandó idegennek
De élni, de élni
Barbárból, úrból nyűvé válni
Vagy igaziból lenni akármi
De élni, de élni
Nem bánni immár semmit-semmit
Nótáink bár rossz kölykök zengik
De élni, de élni
Ijesztgessenek a jövővel
Ijedjek meg lehajtott fővel
De élni, de élni
Gunnyasztva, meghajolva
Mintha tavasz sosem lett volna
De élni, de élni
Tiltakozni és akarni
De, jaj, még most, most meg nem halni
De élni, de élni
Minduntalan címmel Krasznahorkai László prózavilágát mutatja be a MűvészetMalom új kiállítása, amely június 15-én nyílik Szentendrén.
A tárlat az író életművének kulcsmotívumai köré szerveződik
Nem kevesebbet vállal, mint hogy az író következetesen épülő prózájának összetettségét, motivikus kapcsolódásait, az emberi lét alapjait érintő kérdésfeltevéseit ne csak a rajongóknak, hanem a kérdező, bolyongó, érdeklődő látogatóknak is átélhetővé tegye.
A tárlatban a szerző regényeinek fordítóival készült interjúk, Tarr Béla-filmek és az író kevésbé ismert szentendrei kötődései is szerepet kapnak.
A kiállítás nem kronologikusan építkezik, hanem installatív módon képezi le Krasznahorkai prózájának alapvető hangsúlyait, érzékeltetve az indázó mondatok és a mondandó útvesztő jellegét, miközben a regényíró alakját fotók, dokumentumok, kéziratok hozzák közelebb a nézőhöz.
A tárlat egyik látványos eleme a Magyar Állami Operaház hatalmas bálna-díszlete, amely az első magyar nyelven írott Eötvös Péter-operához készült. A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényének zenés adaptációját állította színpadra.
Krasznahorkai László metafizikus tágasságú, zenei lendületű prózája megkülönböztetett helyet foglal el a kortárs magyar irodalomban, és töretlen a világirodalmi jelenléte is.
Regényei a világ szellemi hanyatlását, az ember egzisztenciális magányát, az értelem keresésének hiábavalóságát apokaliptikus víziókkal, groteszk tablókkal mutatják meg, esszéisztikus írásai filozófiai kíváncsisággal a szépség, a transzcendencia és az emberi törekvés határait kutatják.
A kiállítás október 26-ig tekinthető meg a szentendrei MűvészetMalomban.
Fotók: Krasznahorkai László hivatalos weboldala