Előadó: | Jáde Nyúl |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Zalányi Márk Ágotai László Ditrói Tóth Szabolcs Levente Kiss Lóránd Kovács Levente Gergely |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | alternatív pop rock |
Címkék: | Keressük! |
fentről már csak parázs
de belül még izzik
fülledtség járja át a város utcáit
redőnyök lehúzva rég
Az ágyakban szerteszét
bent nem is sejtik
milyen éjjel egy utcakép
valahonnan zene szól
irány hát arra
de barátom a világ húz el engem balra
és a villamos sem siet már
az ellenőr sem kiabál
csak egy jó kis bazmeggel' reggelt kíván
megint szétrepedtem de csúnyán
pedig az ösztöneim követtem becsszó
egy jó utca hosszával
vagytok lemaradva
tőlünk akik már beletörődtünk a sorsba
redőnyök lehúzva rég
az ágyakban szerteszét
bent nem is sejtik
milyen éjjel egy utcakép
megy a filozofálgatás
milyen most az ország
hogy szabad-e sörre bort vagy inkább csak szódát
és a villamos sem siet már
az ellenőr sem kiabál
csak egy jó kis bazmeggel' reggelt kíván
megint szétrepedtem de csúnyán
pedig az ösztöneim követtem becsszó
megint szétrepedtem megint szétrepedtem
de csúnyán ám
belekeveredtünk egy szűk utcába és nagyon már
nem lehet máshova nézni mert úgy piroslik a szád
megrágott magába zárt majd kiköpött szerte szét
és repültek a kis darabok lassítva az aszfalt felé
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik