Előadó: | Tankcsapda |
---|---|
Album: | Urai vagyunk a helyzetnek |
Megjelenés: | 2014 |
Hossz: | 4:03 |
Szövegírók: |
Lukács László |
Sidlovics Gábor (Sidi) Fejes Tamás Lukács László |
|
Kiadó: | Tankcsapda Music |
Stílus: | Hard Rock |
Címkék: | Keressük! |
Ha a szívemet átszúrnám, ha a fejembe golyót eresztenék
Ha megölném magam a színpadon, talán az se lenne elég
Ha ugranék és a fejem a lábaid előtt loccsanna szét,
Akkor is annyit mondanál, hogy megjátssza az eszét
Biztos eladta magát, biztos megvette a halál
Ezentúl nem lesz lakat a számon, ezentúl bárki, ha megtalál
Annak a saját fegyverével intézem el a képét
Ne akarj velem háborút, inkább őrizd meg a békét
Őrizz meg!
Lassan mindenki jobban tud már nálam mindent rólam, hogy
A lelkem az ördögé lett és hogy a régi énem hol van
Lassan mindenki jobban tud már rólam mindent nálam, én
Köpök rátok, nesztek, itt van a véres nyálam
Mennyi nyomorult patkány, mennyi szánalmas féreg
A sötétben haldokoltok közben én a Fényben élek
Mennyi szánalmas patkány várja végre a vérem végét
Ne akarj velem háborút, inkább őrizd meg a békét
Őrizz meg!
Nem vagyok angyal, látod a fejemen
Semmilyen glória nincsen
De az ördögtől sem kértem azt, hogy
Bármiben is segítsen
Nincsen szárnyam, nincsen szarvam
Embernek szültek,
De ott maradnak a szarban mind,
Akik ellenem készülnek
Mennyi szánalmas patkány
Mennyi nyomorult féreg
Mennyi szánalmas patkány
Mennyi nyomorult kis féreg...
A sötétben haldokoltok közben
Én a Fényben élek
Ti a sötétben haldokoltok, közben látod
Én meg a Fényben élek
Tematikus kiállítások, hagyományainkat ápoló kézműves-foglalkozások, színházi, táncművészeti előadások és összművészeti beszélgetések is várják az érdeklődőket december 28-án és 29-én a Millenárison.
Ezzel utolsó állomásához érkezett az 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban kulturális programsorozat.
Pest vármegye történelme és gazdag kulturális hagyománya kiemelt érdeklődésre tart számot. A térség természeti örökségéhez sok helyen kulturális emlékhelyek kapcsolódnak: lenyűgöző látványt kelt a Dunakanyar Mátyás király nyári rezidenciájával, a dunai panorámával rendelkező Visegrádi Várral; a Börzsöny lágy vonulataival; vagy a Prédikálószék magasával. Budapest, hazánk fővárosa, a Duna gyöngyszeme a római korban, Aquincum néven alakult ki, és több fontos történelmi korszakot is átélt, mint a török hódoltság (16–17. század), az Osztrák-Magyar Monarchia időszaka, valamint a 20. század két világháborúja és a kommunista diktatúra. A város 1873-ban egyesült Buda, Pest és Óbuda városrészeiből. Budapest kiemelkedő szerepet játszik a közép-európai kulturális életben, különösen a művészetek, az irodalom és a zene terén. A város híres történelmi épületeiről, múzeumairól, fürdőiről, kávéházairól és fesztiváljairól. A Budai Várnegyed, a Szent István Bazilika, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, a Széchenyi Lánchíd – csak néhány nevezetesség, amelyek Európa-szerte ismertek.
A Millenárison rendezett program szintén sokoldalúan közelít történelmi-kulturális értékeinkhez.
KIÁLLÍTÁS
Burger Barna magyar fotográfus vizuális reflexióit ismerhetjük meg december 10-e és január 6-a között a Nemzeti Táncszínház teraszán. A Burger Barna: A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatáson a programsorozat üzenetéhez kapcsolódva kortárs magyar szövegek találkoznak az európai városok ihletéséből készült fényképekkel.
A jelölt időszakban a Táncszínház több más tárlatnak is helyszínül szolgál. Az intézmény előterében a Magyar Menyasszony tablókiállítás huszonkét, eltérő társadalmi helyzetű nő sorsát mutatja be az esküvő hagyománya révén december 28. és 31. között.
A színház kamaratermében szintén december 28. és 31. között a hunok, az avarok és a honfoglaló magyarok embertani és archeogenetikai kutatásának eredményeit ismerhetjük meg az Attila örökösei című kiállításon.
A Balett-teremben ismeretközlő dokumentumokat ismerhetünk meg, ezek között most megtalálhatók lesznek Pest vármegye fontosabb levelei.
A Magyarul Európában vándorkiállítás végső állomásán december 28. és 31. között nézhető meg.
A dokumentumok mellett az Iparművészeti Múzeum egyes gyűjteményei, valamint az Üllői úti főépület feltárásának és rekonstrukciójának részterületei egyaránt szerepelnek a második számú Balett-teremben nyitott tárlaton december 28. és 29. között, az Iparművészeti Múzeum szervezte Iparkodjunk! című kiállításán.
A zászlóhasználat történetébe és hátterébe, a zászlótudomány, azaz a vexillológia rejtelmeibe és a lobogók típusaiba is elkalauzol bennünket a Zászlómegálló című ismeretterjesztő kiállítás és interaktív kvízjáték az előtérben, december 28. és 31. között.
A Millenárison december 28-29. között napközben számos múzeumi kincs közül válogathatnak kicsik és nagyok a Múzeumok standjánál. A szentendrei Ferenczy Múzeumnak köszönhetően a múzeumi gyűjtemények inspirálta kreatívipari termékekkel találkozhatnak az érdeklődők, ilyen például a Barcsay Jenő festményével illusztrált füzet vagy a Kovács Margit alkotásával díszített tükör.
GASZTRONÓMIA
December 28-án napközben a magyar konyha kedvelői hungarikumnak számító falatokat is kóstolhatnak a Gasztrobuszon, ami a Millenárison parkol majd.
„KÖZELEBBRŐL”- ELŐADÁSOK, GYERMEKPROGRAMOK, BESZÉLGETÉSEK
A színház Nagytermében Paár Julcsi az egész családot szórakoztató, táncos-mesés kavalkáddal várja közönségét. Az egyórás, december 29-én délelőtt 10:00-kor kezdődő Rókatánc című előadás a nép- és világzenei elemek felhasználásával és virtuóz zenészek segítségével impulzív, korosztályokon átívelő mesevilágba szólítja közönségét.
Az elmélyülésre vágyó fiatalokat Aprószentek másnapján, napközben kézműves foglalkozásokkal várja az előtérben a Hagyományok Háza, ahol szerencsehozó tárgyakat és szórakoztató játékokat lehet készíteni.
A mozgékonyabbak a vármegye különlegességeivel és nemzeti értékeinkkel játékos formában ismerkedhet meg a Hungarikum játéktéren a színház előterében, december 29-én délelőtt.
A színház és a dráma iránt érdeklődő gyerekek dramatikus játékfoglalkozás részeként kapcsolódhatnak Benedek Elek mesevilágához.
A Mesetarisznya című program Körömi Gábor és Körömi Csenge drámapedagógusokkal a művészbüfé előtti téren december 29-én délelőtt minden érdeklődőt vár.
December 29-én, kora délután a magyar történeti festészet kiemelkedő alkotásai révén teremthetünk kapcsolatot a közös magyar és európai történelem sorsfordító eseményeivel.
A Királyok, hősök, csaták interaktív, művészettörténeti előadás helyszíne a Kisterem; az előadás tematikája mentén összeállított történelmi pop-up képeslap készítésére délelőtt az előtérben nyílik lehetőség.
Szintén a kisteremben vehetünk részt az évadzáró Sanctum beszélgetéssorozaton december 29-én késő délután. Az összegző beszélgetésen Juhász Anna irodalmár olyan kérdésekre keresi a választ Visky András Kossuth-díjas erdélyi magyar íróval, Vecsei H. Miklós színművésszel és Ávéd János zeneszerzővel, szaxofonművésszel, minthogy mikor érkezhetünk meg saját, szent tereinkbe és mi tud igazán szentélyként, megtartó erőként működni?
MŰVÉSZET
December 28-án délután RZ 64 címen Rátóti Zoltán szólókoncertjét hallgathatjuk meg a Kisteremben, a műsor az elmúlt 15 év dalaiból válogat, a dalok a színművész előadásában csendülnek fel.
Másnap ugyanott délelőtt
a Kossuth-díjas zeneszerző, Sebő Ferenc és alkotótársai a Kárpát-medence jellegzetes népzenei motívumai és a megzenésített versek világába hívják a közönséget a Száll a világ lepke-szárnyon című koncerten.
A Nagyteremben A csoda a Te kezedben van! interaktív produkció nyújt betekintést a cirkusz művészetébe, tudományába, a nézők ki is próbálhatják a cirkuszi eszközöket, hogy átéljék a cirkuszi varázslatot december 29-én délután.
A programsorozatot 29-én este a Bánk bán című operafilm zárja
A Kisteremben zajló vetítés után közönségtalálkozót szervez a Nemzeti Filmintézet Káel Csaba rendezővel és Kiss-B. Atilla Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekessel, aki egyben a film főszereplője is.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.
Fotók: Petőfi Kulturális Ügynökség