



Kérdésed előzőm meg ezzel mármint azzal,
Hogy olyan vagy nekem, mint egy jármű hogy utazzak.
Pont, mint egy kamasznak a hajzselé,
Te vagy az összes érték ami húzza a zsebét.
Ha van egy ablakom te vagy benne a zsiráf,
Ha koktél lennék akkor te raknád belém a Ginát.
Vagy simán jobb egérgomb lennék te meg a frissítés,
Életfogytig bűnöz az akinek te maradsz az indíték.
Magad vagy az arany ha néha korán kelek,
A zöld lámpa ha mehet a csavarban a menet.
Úgy szólítalak otthon, nem kell máshol laknom,
Az alkohol lemos mindent mint a körömlakkod.
Te vagy a szám, ami megy egész nap a fülembe,
A kedvenc pólóm, amit soha sem tűrök be.
Az üvegszilánk, amitől a kerék ereszt le,
Te vagy részemről a szerencse.
Refrén 2x
Olyan vagy nekem és talán még maradsz is,
Nem csak egy fekete lyuk hanem maga a galaxis.
Nem mondok már többet ha még mindig nem esett le,
Sorok között ott van, hogy rólad szól te esetlen.
Te vagy a koccintós után valami jobb pia,
Hogy jobban láthassak a nagyobb dioptria.
Nem fektetnek le nyolcan te vagy a fektetett nyolcas,
A veszett kutyában minden bolha.
Olyan vagy nekem, mint egy szétgyúrtnak a Danabolt,
Vagy, mint egy hentesnek a bárd, amivel darabol.
Angoloknak a tea, ami a helyzet után semmi,
Konyhának a Ramsay nem lennének a lenni.
Tudománynak a főkereke, csapatnak a drukkerek,
Sorozatoknak a nyuggerek, bennszülötteknek a dzsungelek.
Gyereknek a járóka, arany az álomban,
Rágó minden hányónak, későknek a hány óra.
Te vagy minden versenyzőn a sorszám,
Ha cigizni akarok, akkor az utolsó szál.
Miattad van jó kedvem, ha megyek mulatni,
Te vagy a lényeg, amire ki akartam lyukadni.
Refrén 2x
Olyan vagy nekem és talán még maradsz is,
Nem csak egy fekete lyuk hanem maga a galaxis.
Nem mondok már többet ha még mindig nem esett le,
Sorok között ott van, hogy rólad szól te esetlen.



A Budapest Music Center szervezésében február 15. és 28. között megvalósuló fesztiválon nemzetközi sztárok és a hazai kortárszenei élet meghatározó előadói mutatják be a zeneszerző életművének keresztmetszetét Budapest legfontosabb klasszikus zenei koncerthelyszínein.
- A kormány biztosítja a Kurtág100 finanszírozását, hogy Kurtág György 100. születésnapját méltó programsorozattal ünnepeljük meg - hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter.
A rendezvénysorozat megvalósítását 342 millió forinttal támogatják.
Az egész éves ünnepségsorozat számos programmal, köztük filmbemutatóval várja a közönséget, többek között a Müpában és a Zeneakadémián, valamint Győrben, Szombathelyen, Pécsen és Szegeden.
- Kurtág György a legfiatalabb magyar művész, mert fiatal az, akinek van merészsége úgy meghaladni a hagyományok konvencióit, hogy nem megtagadja, hanem értékeit megőrizve újraépíti azokat - mondta fogalmazott Hankó Balázs.
A Müpában február 18-án lesz a premierje a Kurtág-töredékek című filmnek, Kurtág György születésnapján, február 19-én Víkingur Ólafsson és Várdai István közreműködésével, a Danubia Zenekar előadásában hallhatja a közönség az életmű sarokköveit. Másnap tartják
a zeneszerző új operája, a Die Stechardin ősbemutatóját a Concerto Budapest előadásában.
- Nagy Dénes 2021 és 2025 között készült dokumentumfilmje Kurtág-töredékek gyönyörű és izgalmas portréfilm, amely közelebb hozza a nézőhöz Kurtág Györgyöt - fűzte hozzá Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.
A Müpában tartott premiert pódiumbeszélgetés követi Víkingur Ólafsson, Pierre-Laurent Aimard, Benjamin Appl és Nagy Dénes részvételével.
Február 19-én Víkingur Ólafsson izlandi zongoraművész köszönti Kurtág Györgyöt, aki a Müpában az évad művésze, három koncertje lesz, és ezen a nagy ünnepen is fellép.
Kurtág György Fin de partie című egyfelvonásos operájának ősbemutatója a milánói Scalában volt, Amszterdamban is bemutatták, a Müpában pedig egyszerűsített változatban láthatta a közönség.
Most megszületett a Kurtág György kamaraoperája, a darab felesége, Kurtág Márta és az ő párbeszéde.
A Die Stechardin című opera régi szerelmi történetet elevenít fel, bemutatva az örök szerelmet. A Müpában fotókiállítás is lesz, ahol Felvégi Andrea Kurtág György portréiból válogatnak.
A Zeneakadémia programja a Kurtág100 kapcsán
A Zeneakadémián Kikucsi Hiromi (Hiromi Kikuchi) és Haki Ken (Ken Hakii) játssza a számukra írt két darabot a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával
ifj. Kurtág György az ünnepelttel közösen komponált művüket szólaltatja meg, Juliane Banse és Keller András pedig a Kafka-töredékekkel zárja a fesztivált.
A BMC koncerttermében tartott kamaraesteken olyan neves művészek lépnek fel, mint Pierre-Laurent Aimard, Benjamin Appl, Steven Isserlis, Csalog Gábor, Fejérvári Zoltán, Perényi Miklós, Rohmann Ditta, Várjon Dénes vagy a Kelemen Kvartett.
A koncertteremben szólalnak meg Kurtág legfontosabb vokális ciklusai is
Jőrös Andrea, Haja Zsolt és az UMZE Kamaraegyüttes műsorán az Ahmatova- és Pilinszky-dalok, míg a SWR Vokalensemble koncertjén a Csüggedés és keserűség dalai kapják a főszerepet.
A fesztivál koncertjein Kurtág György alkotásai mellett elhangzanak a hozzá közel álló nagy elődök – Johann Sebastian Bach, Franz Schubert, Robert Schumann, Ludwig van Beethoven, Bartók Béla és Ligeti György – darabjai is.
A zeneszerző műfajokon túlmutató hatásáról a Moment’s Notice Trió és a Modern Art Orchestra koncertje tanúskodik a Magyar Zene Házában.
A Zene Háza Hangdómjában Kurtág György rajzai különleges audiovizuális előadáson lépnek párbeszédre zenéjével.
A Kurtág-univerzum bemutatását a Kurtág-perspektívák című zenetörténeti konferencia és szimpózium, valamint a Zenetudományi Intézet gondozásában megvalósuló Jelek, játékok, üzenetek című kiállítás teszi teljessé.