


| Előadó: | Mók és a FutóKaland |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: | Keressük a szövegírót! |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Sziklás sötét hegyek közelednek felém,
Halványul az égbolt, elhalkul a remény.
Szívek többé sehol nem jutnak el hozzám,
Egymagamban vagyok, életkedvem fogytán.
Föld alá szállt lelkem, testem már fekélyes,
Reszket még a szívem, szerelemre éhes.
Véges már az idő, elmúlik az élet,
Nincs több gondolatom, így semmit nem érek.
Ref.:
Vérem sodra lassul, megfagy ereimben,
Sár, homok szánt végig fájó sebeimen.
Visszafelé halad, távolodik tőlem minden,
Miben hittem, s amit reméltem.
Belső hangot hallok, bíz csak bíz magadban,
Ezt suttogja halkan, s éget mint egy katlan.
Működik még agyam, feldereng sok emlék,
Elő kerül mélyről, s belülről rág, széttép.
Sötét komor hegyek takarnak be végképp,
Eltűnt minden élet, elveszett az égkék. És!
Ember voltam, sokszor szép csodákat vártam,
Megkapod, ha van még, egy másik világban!



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik