Van egy perc, amiko sírva is felnevetsz,
amiko minden rosszat eltemetsz.
Mert érzed, hogy kell még,ke- kell még ez a nő
az idő kitagadott, nem ad több időt, nem ad több napot,mert tudja ki ő,
és tudja, hogy kell még, ke- kell még ez a nő.
Mr.MISSH:
Ahogy a Nap lefekszik ez a baba egyre szexibb,
ez a baba tetszik , nálam ez a baba nyer,
ez a baba olyan gyönyörű, hogy mutogatni kell .
Mindig én voltam a szemét, de megváltozott minden,
ha megláttam a két gyönyörű szemét.
Na jólvan ebből elég, fogom a kezét
tudja, hogy titokba neki írtam minden zenét.
Azt hittem, hogy csak az enyém, de rájöttem,
hogy az élet valóság és nem szerelmes regény.
Percek múlnak, mégis visszafele haladok,
mindig úgyan az a vége mégis vele maradok.
Mindig úgyanaz a kör, a sors mindig úgyanarra dől,
a sok szó nem először esett meg,
hogy a szívem ahoz húz akit szeretek, akit szeretek.
refrén:
Van egy perc, amiko sírva is felnevetsz,
amiko minden rosszat eltemetsz.
Mert érzed, hogy kell még,ke- kell még ez a nő
az idő kitagadott, nem ad több időt, nem ad több napot,mert tudja ki ő,
és tudja, hogy kell még, ke- kell még ez a nő.
FEBRUÁR:
Ha nem vagy velem éjjel megébredek, tested keresem,
melletted megtanultam, hogy mi is az a szerelem.
Te vagy a mindenem az árnyékom elvesztettem,
sokszor volt már olyan, hogy mindent előről el kezdhettem,
ha velem vagy nem kell több annál, hogy mindent meg ossz velem.
mesélj és csak traktálj, mosolyt csal az arcomra a sminked a párnán,
felüről kezdem, de el ídőzök a lábán.
Az ágyban összebújva egy egész éjszakán át,
előttem van az amiko bekértem a számát.
Átrágtuk már nem egyszer,de mindig oda jukadunk ki,
a másik nélkül élni egyenlő, hogy unatkozni.
Enyém volt az utolsó szó , Tiéd a döntő,
te voltál a ihletem én mai napig költök.
S csak kikell ejtened a szádon ott vagyok rögtön,
szíved a cellám, életfogytiglan börtön.
Van egy perc, amiko sírva is felnevetsz,
amiko minden rosszat eltemetsz.
Mert érzed, hogy kell még,ke- kell még ez a nő
az idő kitagadott, nem ad több időt, nem ad több napot,mert tudja ki ő,
és tudja, hogy kell még, ke- kell még ez a nő.
Mr.MISSH:
Hé lány túl sokat játszottál velem, mert tudtad,
hogy Te vagy a felem, de már nem ,többet sohasem.
Mindig azt hittem, hogy más lesz minden,
de innen kezdve tudtam, hogy vanis minden amibe hittem.
Immár negyedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az augusztus 8-i ingyenes koncertsorozathoz idén hét ország tizenhat helyszíne és csaknem ötven előadó kapcsolódik.
Az esemény idei arca Balogh Guszti dalszerző-énekes.
- Évről évre bővül a fesztivál, a hálózat távlati célja, hogy a Nemzetközi Cigány Dal Napját az Európai Unió minden tagállamában és még azon is túl megszervezzék" - mondta Rostás Mihály "Mazsi", az esemény művészeti vezetője, a Romengo és a MazsiMó-GipsyMó alapítója, a szervező Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózat elnöke.
Az idei kínálatban a flamencótól a balkáni rezesbandákig, cigány hallgatóktól a dzsesszes ritmusokig sok minden szerepel.
- A cigány kultúrában közös elemek az érzelmek, a mélységek és a nyelv. Nagyon fontos, hogy a dalokat lovári, illetve romani nyelven szólaltatjuk meg, és a fesztiválon fellépő nem roma előadóktól is azt kértük, hogy műsorukban két dal romani nyelven hangozzon el - hangsúlyozta a szervezet elnöke.
A 4. Nemzetközi Cigány Dal Napja idei kiemelt helyszíne Debrecen, ahol a Nagyerdei Víztoronynál már augusztus 7-én lesznek a fesztivált felvezető kísérőprogramok.
Augusztus 8-án az országos rendezvény helyszínein színpadra lép a Romengo és Lakatos Mónika, a MazsiMó-GipsyMó, a Boján Krstic Orcestar, a Muzsikás, a Kalyi Jag, a Besh o droM, Pere és a Sani Luludyi, Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, a Fanfara Complexa, Berki Péter és cigányzenekara, a Balázs Elemér Group, Viviann, a Ternipe és a Szilvási Gipsy Folk Band.
Szintén koncertet ad az Anima Sound System & Bognár Szilvia, a Lásho Lecsó, a Háj Ku Minye, Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band, Mókus és a Bend, az EtnoRom, a Nadara Gipsy Band, a Söndörgő, a Canarro, a Khamoro Budapest Band, Bogdán Norbert Lanó és Kedves Zenekara, a Varga Helena Band, a Cimbaliband, a Dromara Acoustic Live, a Botos Family, a Szolnoki Barna Gyöngyök, a Kal, és lesznek autentikus flamencózenészek és -táncosok Jerez de la Fronterából.
A külföldi helyszíneken játszani fog a Sala Chema, a Romano Drom, a Chache Rom, a Felvidéki Jazz Land, a Dalinda, a Vojake Shave, a Luma Dui, a Kanizsa Csillagai, az Amaro Duho, a Megitza, Tóth Evelin, Hamid Drake és Frankie Látó triója, valamint a Karavan Familia.
Augusztus 8-án Budapesten a Benczúr Ház Rendezvényközpont udvarában lesznek koncertek, a további magyarországi helyszínek közé tartozik Debrecen mellett Százhalombatta, Szentendre, Veszprém, Ravazd, Hódmezővásárhely, Nova és Oroszlány. Külföldön a spanyolországi Jerez de la Fronterában, a szlovákiai Párkányban, a romániai Sepsiszentgyörgyön, a szerbiai Malomfesztiválon, a lengyelországi Kotelinca Festival keretein belül, valamint az olaszországi Velencében lesznek koncertek.
- A magyarországi cigányság alkotóművészete a világon egyedülálló, és ebből a szempontból is mérföldkő volt, amikor 2022-ben - Rostás Mazsi és a Kossuth-díjas énekesnő, Lakatos Mónika sokéves előkészítő munkája után - elindult útjára a cigány dal napja - fogalmazott Langerné Victor Katalin, a Belügyminisztérium Társadalmi Esélyekért és Roma Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságának tanácsadója.
- Azóta nemzetközi rendezvénnyé vált a fesztivál, amely nem a szembenállásról, az egymásra mutogatásról szól, hanem az együtt ünneplésről - hangsúlyozta a tanácsadó.
- A belügyi tárca nemrég hirdette meg 200 millió forintos keretösszeggel a Mindenki szívében van egy dallam című programot, amely a közösségi zenélés élményét, a zenei képességet, a zene iránti nyitottságot segíti a hátrányos helyzetű térségekben élő gyermekeknél. Hozzátette: reményei szerint az itt felfedezett tehetségek a jövőben a Nemzetközi Cigány Dal Napján is fel fognak lépni - tette hozzá
- A cigány kultúra a szeretetről, az életigenlésről szól, az önazonosság fontosságára és a másik elfogadására tanít. A cigány dal napja emlékeztet minket arra, hogy a sokszínűség kincs
- emelte ki a fesztiválnak küldött üzenetében Miklósa Erika operaénekes, a MOL - Új Európa Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A Nemzetközi Cigány Dal Napja az 1943. augusztus 8-án Szkopjéban született Esma Redzepova születésnapjához kapcsolódik. Redzepovát a cigányzene királynőjeként tartják számon. A 2016-ban elhunyt énekesnő nemcsak a macedón zenei kultúra világszerte ismert jelképe, személye a cigány muzsika számára szintén meghatározó. Pályafutását akkor kezdte Jugoszláviában, amikor a cigányok szégyenletesnek tartották, hogy a nők nyilvánosan énekeljenek. Ennek ellenére ő volt az egyik első énekes, aki romani nyelven adott elő a rádióban és a televízióban, dalaival hatalmas sikereket aratott Jugoszláviában, majd az egész világon.
Fotó: Nemzetközi Cigány Dal Napja Facebook