Előadó: | Agregátor |
---|---|
Album: | Túlontúl |
Megjelenés: | 2001 |
Hossz: | Keressük! |
Szövegírók: |
Mikus Tamás Tóth Miklós Liviczki Roland Boros Péter Miklós Bencze Lajos |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | szerzői kiadás |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Nézd ez a sár a lelkem vére
A testem szárazjég
Bár a hideg összetart még
Széthasít a fagy és a tél
Pihenj meg nálam ma este
Meséld el mi az mi még
Él ebben a rideg világban
Meséld, hogy valami él
Hazudd, hogy nem lesz már rosszabb
Hazudd, hogy van még remény
Hazudj, hogy én is elhiggyem,
igazat beszélsz
Ne mondd, hogy tudod mit érzek
Nem mondd, mert nem hiszem el
Ha valahol boldog lehetnék
Nem itt van, az nem ez a hely
Hazudd, hogy még most is élek
S, hogy látod az út elejét
Hova hogyha visszatérnék
Talán újra választhatnék
De csend, legyen a beszédnek vége
Szavaidtól olvad a jég
Bár nekem a halált jelenti
Olvassz fel - szakíts szét
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik