Előadó: | Zaporozsec |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Varga Bence |
Varga Bence |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Minden a télapóval
Kezdődött el és
A dominó dőlt, nem volt sehol
A varázsfénytörés
Épp úgy volt ez
Mint amikor Neo
Rájött a Mátrix csupán
Egy másik dimenzió
Minden hamis illúzió
A végén nem győz majd a jó
Mikor azt hiszed, hogy tiszta már a kép
Mint egy buborék
Kipukkan a helyén
Nincsen semmi se még
Nem jön a következő
Fújj egy szép
Nagyobbat és nézd az égen
Röppen a buborék
Sárból napsugárból
Építem újra
Azt, ami tegnap ledőlt
De néha-néha
Úgy néz ki, hogy semmi
Nem lesz a régi már
Felépülve sem lesz többé
Újra a régi vár
Minden hamis illúzió
A végén nem győz majd a jó
Mikor azt hiszed, hogy tiszta már a kép
Mint egy buborék
Kipukkan a helyén
Nincsen semmi se még
Nem jön a következő
Fújj egy szép
Nagyobbat és nézd az égen
Röppen a buborék
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik