



(Refr) Dóri:
Van egy hang ami bennem van
a dallamok csak össze vissza
de te már nem vagy itt velem
szükségem lenne rád ...
Genitív:
Eltorzult már a világkép
Mit tegyek egy normális családért?
A lányok szíve már katasztrófa
tizen nyolt alatt akasztófa
FIzess a normális munkáért
Vagy egy életért vagy egy barátért
Túl sokat ér itt a bakkártya
Már a szerelmedet is a bank gyártja
Megszülettem kilencven négyben
Mit vársz tőlem a trében?
Biztos diploma, vagy minimálbér
Nem várok semmit a szövegeimér
De elvárnám, hogy te ember légy
mégis eladod magad a szemétért
Én ölök egy lány szeméért
mert én nem lesen non-stop a tévét
(Refr.) Dóri:
Van egy hang ami bennem van
a dallamok csak össze vissza
de te már nem vagy itt velem
szükségem lenne rád ...
Genitív:
Bejártam már az utcákat,
Az én fajtáim csak koszt látnak
Megijednél, hogyha csalódnál?
Pedig te sem vagy több a csalóknál
Mért vagyok jó a te csajodná'?
Azért testvér,mert szarok rá
Többet ér már, hogy merre mész
Mint édesanyádnak egy ölelés
Nemértheted meg a lényegét,
slágerlistán fillérekért
Ha kifizeted majd megtudod,
Megszerzed aztán elbukod
Páran állnak még mögöttem
Az életemet már kitöltöttem
Nem volt pénz a zsebemben
Mégis nélküled ember lettem
(Refr. 2x) Dóri:
Van egy hang ami bennem van
a dallamok csak össze vissza
de te már nem vagy itt velem
szükségem lenne rád ...



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik