



Falun rengeteg az emeletes ház,
A paraszt ma már csak komfortban tanyáz.
Bár, igaz, hogy tőri magát.
De kombájn töri a kukoricát,
A gép után, ő látja, marad sok selejt.
De érte menni nem felejt.
Feltűnnek a modern, modern kocka Ladák,
Begyűjtik az elhullott kukoricát,
Pusztaföldön akkora a forgalom,
Nem lopás, ez szorgalom,
Ez nem lopás, ez szorgalom.
Amit a köznép úgyis elveszejt,
Abból az új Ladádat könnyen megveszed.
És jól teszed.
Nem kell mindent dobra verni,
A szomszéd úgyis ránk figyel,
Nem kell mindent dobra verni,
Nem csak figyel, irigyel.
Mi vagyunk az S-modell,
Siess-modell,
Kövess-modell,
KGST-modell.
Van hely hol zsírra, húsra, vajra
Adnak ki jegyet,
De a jegyre mindezt megkapni,
Óh, nem lehet
Itt a hús, a tej, a vaj,
Biztos, hogy drágább, mint tavaly
Itt a hús, a tej, a vaj,
Itt a hús, a tej, a vaj
Nem kell mindent dobra verni,
A szomszéd úgyis ránk figyel,
Nem kell mindent dobra verni,
Nem csak figyel, irigyel.
Mi vagyunk az S-modell,
El ne ess modell,
Kövess modell,
A KGST modell.
Nem mondok én oly maszlagot,
Hogy, mi vagyunk a földi gazdagok,
Nem félünk engedni a bátrakat merni,
Akkor talán az országot
Nem kell dobra verni
Mi vagyunk….



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik