


| Előadó: | Viki és a Flört |
|---|---|
| Album: | Viki és a Flört |
| Megjelenés: | 1985 |
| Hossz: | 3:17 |
| Szövegírók: |
Karakas Géza |
|
Pacsó Pál |
|
| Kiadó: | HUNGAROTON |
| Stílus: | New Wave, Pop Rock, Synth-pop |
| Címkék: | Keressük! |

Mindenki lépést tart a korral,
Van aki büszkén egy helyben jár...
Akad ki pimaszul harcol a sorssal,
Még a széllel is szeme száll...
Van ki inkább elindul hátra,
De valamerre megy tovább...
Hisz tudja végül, ha kész lesz a számla,
Csak az a fontos melyik oldalon áll...
Jegyezd meg, örök törvény:
A bicikli csak úgy halad,
Ha mozgásban tartod végén
Egy életen át magad!
Mindenki hős, ha úgy kívánod,
Mind, aki támad, s aki ellen áll...
Egyformán épít egy új világot
Mind, aki rombol, s aki feltalál...
Mindenki elmerül önmagába,
Hiába érzi, hogy rosszat csinál...
Hisz' tudja végül, ha kész lesz a számla,
Csak az a fontos, melyik oldalon áll...
Jegyezd meg örök törvény:
Míg egyetlen vesztes akad,
Kétféle igazság közül,
Mindig csak egy marad!
Kirakat üvegek mögül,
Vigyorog a hazugság,
Míg bálványok őrzik a titkot,
Hogy ne tudja meg a világ...
Oly' sokan vesztesekként élnek,
Érzelmek nélkül, mint a gépek
De én nem fogok Csak létezni,
Eltűrni sorsomat,
Hisz belülről szétfeszít,
A sok elfojtott indulat!
Ha kell hát szeretek,
Ordítok, ha félek...
Ha kell, hát gyűlölök,
De valamit érzek!
Kirakat üvegek mögül,
Vigyorog a hazugság,
Míg bálványok őrzik a titkot,
Hogy ne tudja meg a világ...
Ha kell hát szeretek
Ordítok, ha félek...
Ha kell, hát gyűlölök
De valamit érzek!
Kirakat üvegek mögül,
Vigyorog a hazugság,
Míg bálványok őrzik a titkot,
Hogy ne tudja meg a világ...
solo
Kirakat üvegek mögül,
Vigyorog a hazugság,
Míg bálványok őrzik a titkot,
Hogy ne tudja meg a világ...
Kirakat üvegek mögül,
Vigyorog a hazugság,
Míg bálványok őrzik a titkot,
Hogy ne tudja meg a világ...



Január 25-én, Bereményi Géza 80. születésnapja alkalmából jelenik meg a Spotify-on Járai Márk első szólóalbuma, az Összevissza tánc a világ.
Járai zenéi és Bereményi szövegei – akár a Cseh-Bereményi dalok – javarészt egy konyhaasztalon íródtak eggyé, és a 2019-ben indult közös alkotói folyamat most érett meg a megjelenésre. A streaming közzététel után pedig hamarosan vinylen is hallhatóak lesznek a Járai-Bereményi szerzemények, a Berg Records gondozásában.
„Cseh Tamás-estre készültem a Hadikba. Rengeteget készültem a koncertre. Elmentem az Iskola utcába, ahol Cseh Tamás és Bereményi Géza lakott, álldogáltam a kapualjban, beültem a törzshelyükre, az Isolabellába, és közben hallgattam a dalokat. Teljesen átszellemültem, két hónapig Cseh-Bereményi-ködben éltem, még beszédtechnikát is tanultam, hogy az átkötő prózai részek jobban menjenek” – mesélte Járai Márk.
„Bereményi Géza jön, meglepetésvendégnek. Akkor nagyon betojtam.” - emlékezett vissza Járai Márk a koncert napjának reggelére, amikor a szervező, Juhász Anna felhívta őt.
Járai akkor már hosszú ideje szerette volna, ha Bereményi neki adja, akár a legrosszabb szövegét, ami a fiókban porosodik.
„Géza nagyon kedves volt, értőn figyelt a koncert alatt, és amikor vége lett, arcon csókolt, hátba veregetett, és mondta, másnap menjek fel hozzá.” A fiókból ugyan nem került elő semmi, azonban a konyhaasztalon elkészültek az első dalszövegek.
„Hasonló metódussal születtek a mi dalaink, mint a Cseh-Bereményi dalok. Többnyire a konyhában, de volt, hogy leugrottam hozzá a Balatonra és gyorsan megírtunk egy számot. Lehet tanulni a szövegírást, de úgy, ahogy Géza műveli, nem. Zsigerből kell, hogy jöjjön.” – mesélte Járai.
A közös munkából végül húsz dal született, melyből tíz került fel a most megjelenő hanganyagra.
„A legelső napon rögtön három dalt is írtunk, mindhárom ott van a lemezen. Született egy „Budapest” dal is, ami azért fontos számomra, mert Géza eddig négy dal írt ezzel a címmel, abból hármat Cseh Tamásnak. A negyediket én kaptam” – mondta Járai, aki elmondta, hogy az összes dal Gézáról szól. „Én csak egy „szócső” vagyok és szívesen magamra vállalom ezt megtisztelő terhet.
„Amikor Járai Márknak dalokat írtam, egyáltalán nem gondoltam Cseh Tamásra. Eszembe sem jutott összehasonlítgatni őket. A szövegeket Márk dallamai inspirálták. Egy másik ember, egy másik korszakban. Szóval, ez nem egy Cseh Tamás emléklemez. És miért "Összevissza tánc a világ"? Elég elolvasni a mostani híreket, a jelenlegi évtizedet így lehet jellemezni." -
fogalmazott Bereményi Géza.
A hanganyag a Berg Records gondozásában jelenik meg, producer Felcser Máté.
A hamarosan megjelenő vinyl, melynek érdekessége, hogy néhány dalszöveg eredeti kéziratának másolatát is tartalmazza, már előrendelhető az alábbi linken.
Fotók: Járai-Bereményi hivatalos