


| Előadó: | Gramy |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Németh Dániel |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Olyan fájó ez a világ, nincsenek már jó szavak
Akármerre járunk, sok ösvényt látunk, sok-sok különös gondolat
Bár a mindennapokat látom te is rohansz, mint bárki más,
De a rohanás közben egy percre állj meg, nézd így tényleg minden más
Így máshol jársz, és másként látsz,
Ha kérdeznék, százszor csak annyit mondanék:
Refr:
Egy kicsikét még, legyen a miénk,
E gyönyörű világ, túl szép,
Nincsenek érzések, nincsenek érzelmek,
Csak sűrűn múló szerelmek
Tudom az életem, a kezemben rég, csak a sors szab neki gátat,
De a cél egyre közelebb ér, s a munka még megvárhat!
Hiszen a mindennapok fergetegét követik színes éjszakák,
Ez az érzés töltsön fel újra meg újra, s szője hétköznapjaid át.
Kiállás:
Így máshol jársz, és másként látsz,
Ha kérdeznék, százszor csak annyit mondanék:



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik