


| Előadó: | Filber |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Marosi Gábor |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Nem tudom, most mit kell tennem,
El kell vesznem, minden elnémult.
Nem akartam, nem terveztem,
De fejvesztetten mégis így alakult.
Visszavonni, elkergetni,
Meg nem történtté kell tenni!
Milliószor megfogadtam már,
Nem szítok újabb háborút!
Bolyongok csak elveszetten,
Ernyedt lelkem engem a mélybe húz.
Jobb létet hol keressen,
Kit szeressen, meddig legyek túsz?!
Célt találni, talpra állni,
Nem szabad most másra várni!
Nincs idő, lépni kéne már,
Mielőtt az "Énem" összezúz!
Ref:
Azt akarom, múljon el az érzés
Repüljön messze a kísértés!
Elfeledni úgysem lehet már
Valahol tán mégis enyhülés vár!
Már tudom, hogy el kell mennem,
Új fény bennem csak távol innen gyúl'
Régi énem eltemetnem
Más különben ezt nem élhetem túl!
Ellenállni, harcba szállni,
Bármi áron átformálni!
Talán, ha túl vagyok rajta már,
Visszatérek majd ártatlanul...
Azt akarom, múljon el az érzés!
Repüljön messze a kísértés!
Elfeledni úgysem lehet már
Valahol tán mégis enyhülés vár!
Akarom, álljon el a vérzés!
Remény kell, bármi is a végzés!
Egyszer még minden helyreáll
Akkor is, ha sorsom ellenáll!



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik