


| Előadó: | Kéményseprők |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Börönte Tamás |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Tűzzel megy az a szuper járgány,
amin a postás ül és vele össze-vissza járkál.
Levélhordó expressz, baromira drágán,
egy kemping bringán vagy egy sárga kis vespán.
És tűzzel van tele az érző szívem,
fényévekkel arrébb az űrben innen,
úgy dobog, hogy vajon jó címre küldtem
azt a csöpögő, szerelmetes levelem,
Ami úgy szól, hogy:
Szevasztok Lányok, üdvözlet a Marsról,
mi a helyzet felétek a Vénusz bolygón?
Szevasztok Lányok, üdvözlet a Marsról,
mi a helyzet felétek a Vénusz bolygón?
Tűzzel megy és vízzel frissít,
a kipufogó meg csak oda-oda piszkít,
egy lampionnak látja az összes kivirágzott
világító tornyot, amit eddig csak lentről látott.
A Tejúton, ha tankolsz, kérjél bele lángot!
Mint az üstökös a farkát, úgy csóváld, ha látod!
Az egész univerzum csak egy női testre vágyott,
a lámpád lázas, ha a vállán meglátod a pántot:
Kapcsold már ki!
Szevasztok Lányok, üdvözlet a Marsról,
mi a helyzet felétek a Vénusz bolygón?
Szevasztok Lányok, üdvözlet a Marsról,
mi a helyzet felétek a Vénusz bolygón?



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik