


| Előadó: | Fonográf |
|---|---|
| Album: | A búcsú |
| Megjelenés: | 2004 |
| Hossz: | 5:51 |
| Szövegírók: |
Szörényi Levente |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Hungaroton |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Szép volt a reggel, mikor elbúcsúztam én anyámtól.
Néhány óra múlva messze jártam már hazámtól.
A jó hangulatban egy kis üröm is elvegyült, mert a járgányom elromlott,
Mmm... így szállásom éjjel St. Pölten-ben volt.
Másnap tovább mentem, az autó, mint egy új, száguldott,
és az sem bántott engem, hogy egy-két Mercedes elhagyott.
Brüsszelbe érve már hullafáradt voltam, szomjam is egyre nőtt,
(Mmm) hát barátaimmal lenyeltünk néhány sört.
Mikor felkelt a nap, én már Párizs utcáin bolyongtam.
Egy játékklubban ülve sok jó hanglemezt hallgattam.
A szajna parti lépcsőn egy sráccal beszélgettem, ki bágyadtan mosolygott,
(Mmm) és ajándékképpen egy dobozkát felém nyújtott.
Néhány nappal később vagy 800 km várt reám (óóóh)
Késő este lett, mikor megpillantottam az óceánt (mmm)
Megdöbbentve néztem egy csodálatos sziklát mit hullámok törtek szét
(Mmm) és rájöttem akkor, mily csekély egy földi lény.
Az idő egyre szebb lett, mikor Spanyolországon át utaztam.
Száraz, kihalt tájon, majd apró házak közt haladtam.
Huescában aznap bikaviadal volt éppen, és özönlött rá a nép.
Ez kegyetlen játék, itt halott 'ki mellé lép.
Saint-Tropezben sajnos minden testrészem leégett, (úúúh)
S láttam, hogy az Isten mennyi szép embert teremtett. (úúúh)
Lenyűgözött engem Nizza, Monte Carlo és a fényűző gazdagság,
Mégis ne gondold kérlek, hogy csak ez a boldogság!
Egyre följebb mentem ,hol felhő borítja a hegytetőt. (óóóh)
Bevallom,hogy nyáron még sosem láttam még hómezőt. (óóóh)
De vártam már a percet ,hogy itthon legyek végre, s egy éjjel ez megtörtént...
(Mmm) Most megosztom véled e csodásan szép élményt. (úúúh)
Na,na,na. Mmmm....



Január 25-én, Bereményi Géza 80. születésnapja alkalmából jelenik meg a Spotify-on Járai Márk első szólóalbuma, az Összevissza tánc a világ.
Járai zenéi és Bereményi szövegei – akár a Cseh-Bereményi dalok – javarészt egy konyhaasztalon íródtak eggyé, és a 2019-ben indult közös alkotói folyamat most érett meg a megjelenésre. A streaming közzététel után pedig hamarosan vinylen is hallhatóak lesznek a Járai-Bereményi szerzemények, a Berg Records gondozásában.
„Cseh Tamás-estre készültem a Hadikba. Rengeteget készültem a koncertre. Elmentem az Iskola utcába, ahol Cseh Tamás és Bereményi Géza lakott, álldogáltam a kapualjban, beültem a törzshelyükre, az Isolabellába, és közben hallgattam a dalokat. Teljesen átszellemültem, két hónapig Cseh-Bereményi-ködben éltem, még beszédtechnikát is tanultam, hogy az átkötő prózai részek jobban menjenek” – mesélte Járai Márk.
„Bereményi Géza jön, meglepetésvendégnek. Akkor nagyon betojtam.” - emlékezett vissza Járai Márk a koncert napjának reggelére, amikor a szervező, Juhász Anna felhívta őt.
Járai akkor már hosszú ideje szerette volna, ha Bereményi neki adja, akár a legrosszabb szövegét, ami a fiókban porosodik.
„Géza nagyon kedves volt, értőn figyelt a koncert alatt, és amikor vége lett, arcon csókolt, hátba veregetett, és mondta, másnap menjek fel hozzá.” A fiókból ugyan nem került elő semmi, azonban a konyhaasztalon elkészültek az első dalszövegek.
„Hasonló metódussal születtek a mi dalaink, mint a Cseh-Bereményi dalok. Többnyire a konyhában, de volt, hogy leugrottam hozzá a Balatonra és gyorsan megírtunk egy számot. Lehet tanulni a szövegírást, de úgy, ahogy Géza műveli, nem. Zsigerből kell, hogy jöjjön.” – mesélte Járai.
A közös munkából végül húsz dal született, melyből tíz került fel a most megjelenő hanganyagra.
„A legelső napon rögtön három dalt is írtunk, mindhárom ott van a lemezen. Született egy „Budapest” dal is, ami azért fontos számomra, mert Géza eddig négy dal írt ezzel a címmel, abból hármat Cseh Tamásnak. A negyediket én kaptam” – mondta Járai, aki elmondta, hogy az összes dal Gézáról szól. „Én csak egy „szócső” vagyok és szívesen magamra vállalom ezt megtisztelő terhet.
„Amikor Járai Márknak dalokat írtam, egyáltalán nem gondoltam Cseh Tamásra. Eszembe sem jutott összehasonlítgatni őket. A szövegeket Márk dallamai inspirálták. Egy másik ember, egy másik korszakban. Szóval, ez nem egy Cseh Tamás emléklemez. És miért "Összevissza tánc a világ"? Elég elolvasni a mostani híreket, a jelenlegi évtizedet így lehet jellemezni." -
fogalmazott Bereményi Géza.
A hanganyag a Berg Records gondozásában jelenik meg, producer Felcser Máté.
A hamarosan megjelenő vinyl, melynek érdekessége, hogy néhány dalszöveg eredeti kéziratának másolatát is tartalmazza, már előrendelhető az alábbi linken.
Fotók: Járai-Bereményi hivatalos