Előadó: | After Crying |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Görgényi Tamás Pejtsik Péter |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Utazás a koponyám körül
Nevetés kívül csönd belül
A tumor humorrá lényegül
Utazás a koponyám körül
Utazás a koponyám körül
A nagy titokra fény derül
Talán az éden is előkerül
Utazás a koponyám körül
A fájdalomnál fontosabb
Mi koponyámban megmaradt
Kész röhej, de a lyukon át
Nem párolgott el a világ
Ott volt minden pillanat
Minden apró kis kacat
Kabátgomb és kávéspohár
Töltőtoll meg cipőkanál
Ott szárnyalt a képzelet
Álom, vágy és révület
Sok-sok fantasztikus ötlet
Vágott hátba és bökött meg
És ott hegedült a fiatalember
Aki elégedetlen az életemmel
Volt szójáték volt metafora
És fejjel lefelé tornaóra
Jó volt mindent újra látni
Hogy hátrafelé megy Kosztolányi
Szép sorjába’ lepergett minden
Tudjuk, hogy el kell menni innen
Így feltört fejjel annyit mondhatok
Élni rettentő jó dolog
Érettebbé vált tagok, új textúrák a friss korong nótáiban
- Ez volt a Platon alkotói folyamatai közül a legösszetettebb időszak, hullámvölgyekkel és csúcsélményekkel tarkítva. Rengeteg dolog történt ez az időszak során, mind emberileg, mind alkotóként érettebbé váltunk, váltam.
Azt érzem, hogy talán ez a lassú érés lesz az az élmény, amire emlékezni fogok évek távlatából a ‘Napkötöző’ kapcsán és hogy az egésznek a végén egy olyan lemez állt össze, amire nagyon büszke vagyok. A stílusvilág, amit a zenekar először igazán a magáénak érzett a ‘Partért kiáltó’-nál született meg. Úgy éreztük, hogy szeretnénk ebben a hangszeres környezetben időzni még egy lemez erejéig, mindamellett, hogy közben persze megjelentek új ötletek, új textúrák. Például bátrabban támasztottunk dalokat a szintitémákhoz, illetve a nyolc húros gitárokhoz, amik új ízt adnak a lemeznek - Czakó-Kuraly Sebestyén, zenekari tag.
Platon Karataev-dalszövegek itt.
A Napkötöző központi szimbóluma a tűz, a Nap
- A 2022-es Partért kiáltó központi szimbóluma a víz volt, a Napkötözőnél ez értelemszerűen a tűz, a Nap. Már a lemez nagy része megszületett, amikor kirajzolódott ez a mintázat, így a folytatás nem egy tudatos döntés volt. A Napkötöző szót egy Várkonyi Nándor könyvben találtam:
Dél-Amerikában az Inkák nevezték így, kecsua nyelven Intihuatana-nak azt a szakrális követ, mellyel a napfordulókat határozták meg.
Azt érzem, hogy a Partért kilátó lemezhez képest mindenben előre tudtunk lépni: a szövegek még misztikusabbak és enigmatikusabbak lettek, a dalszerkezetek rendhagyóbbak, a hangszerelés gazdagabb és a dallamvezetés is változott. Mégis egy természetes folytatásként hat nekem belülről a Napkötöző az előző anyag után. Egy album megjelenése mindig egy korszak lezárása egy zenekar életében, de egy új időszak kezdete is egyben. A lemez záró sora, a Tabula Smaragdina-idézet: amit a Nap műveletéről mondtam, befejeztem. Ezek a dalok a Nap körül keringenek, és bár így zárjuk ezt az anyagot, ez a szimbólum még biztosan visszaköszön majd jövőbeli dalokban is, mert annyira gazdag és kortalan, hogy megkerülhetetlen, mindig is ott volt, van és lesz az emberrel.
A Nap, mint a legbelsőbb, legfelsőbb lényeg, a teremtő erő, a világosság, a rend, az energia és isteni jelenlét szimbóluma. Belső fény, megújulás, örök körforgás - viszonyítási pont
- Balla Gergely, zenekari tag.
A Platon Karataev dalszövegei az irodalom érettségin tétellé is váltak
A Lev Tolsztoj karakteréről elnevezett zenekar 2016-ban alakult, Budapesten. Magyarországon telt házas koncerteken játszottak már az Akváriumban, a MÜPÁban és az A38 Hajón is, míg külföldön felléptek többek között a Roadburn, a Reeperbahn, a Eurosonic és a Liverpool Sound City fesztiválokon. Első lemezünk, a For Her (2017) a nemzetközi térképre is feltette a zenekart, dalaikat azóta is több milliószor stream-elték a világ minden tájáról. Az együttes második, Atoms (2020) c. lemezével ellépett az addigi akusztikus iránytól egy hangosabb, grandiózusabb hangzás felé. Az album a legbelsőbb énünk kereséséről és minden megkérdőjelezéséről szól, a dalokban hol önmagunk felé zuhanunk, hol éppen attól távolodunk. Ezen a spirálon kering tovább
az együttes 2022 elején megjelent, ‘Partért kiáltó’ c. lemeze, mely a víz, a hegy és az erdő szemével néz az emberre, és tovább bolyong a létezés magja körül. A Partért kiáltó 2022-ben az Artisjus összesítése szerint a kritikusok egyik kedvenc lemeze volt, emellett Fonogram-díjjal is jutalmazta a szakma.
A magyar dalszövegek számos gimnáziumban irodalomból érettségi tétellé váltak. A zenekar legújabb, Napkötöző c. nagylemeze 2025-ben májusában jelent meg.
A Napkötöző lemezt május 9-én a Budapest Parkban mutatja be a zenekar, az 50. születésnapját ünneplő Vágtázó Halottkémek társaságában.
A lemezhez kapcsolódó, 20 perces vetítés a különleges Hangdómban továbbra is műsoron van a Magyar Zene Házában. Ezért az anyagért Music Hungary díjat kapott a produkció 2024 őszén.
Videók és egyéb vizuális anyagok a friss korong kapcsán itt.
Fotók: Platon Karataev