Előadó: | After Crying |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Görgényi Tamás Pejtsik Péter |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Néha szól a csend s vele suhannál tovább
Hova gyermekkortól hív egy más világ
Hisz az égen túl egy élő
Univerzum tekint rád
Ezért élsz -
S bárhogy félsz
Lehetsz angyal
Millióknak mégsem jut kenyér
Ez a rend, hisz Amerika égig ér
Köhögünk, de van még oxigén
Fogy az idő, munkánk mit sem ér
Már álmunk sincs
Nem vár mesebeli kincs
Ám mégis visszacseng pár szó:
Te vagy az ember
Ez a dolgod: légy az ember
Szegény hős
Bolond bölcs
Okos vágy
Hivatásod ennyi: tégy jót
Szavad a hang
Szemed a fény
Hited a láng
Igen, érted lett e nagyvilág
Hogy láss és tégy csodát
Ereidben érzed pulzusát
Hisz a lélek forradalom
Csak a testünk porból por
S nem egy értelmetlen kényszer szólt:
Íme az ember
Igen, érted nőttek ősi fák
Hogy lásd mi a rossz, mi a jó
Aki jelzést vársz az űrön át
Akit élő tűz melegít
Melegítsen még több szív
Hisz az összes rangod három szó:
Íme az ember
recitativo
Vihart elcsitítom, nézd
Az én kezemben élsz
Feléd árasztom a fényt
És gyógyulsz
Hogyha bízol
Nem győzhetnek le a bűnök
A nemléttől nagyon félsz
Nézz fel rám
Nehéz poklod útvesztőjét
Víz és vér
Perzseli szét
Hogy színről-
színre láss
Bárhogy fájt
Ott fénylik már
Rajtad a láng
Víg Mihály zeneszerző is méltatta az írót
Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
Krasznahorkai László az apokaliptikus terror közepette erősíti a művészet erejét
A szerzőnek a díjat látnoki erejű életművéért ítélték oda, amely az apokaliptikus terror közepette megerősíti a művészet erejét - mondta el Mats Malm, a Svéd Akadémia titkára, aki beszámolt arról is, hogy a bejelentés előtt sikerült telefonon elérnie az éppen Frankfurtban tartózkodó Krasznahorkai Lászlót.
Krasznahorkai László a Kafkától Thomas Bernhardig nyúló, az abszurdizmus és a groteszk túlzás által jellemzett közép-európai hagyomány nagyszerű epikus írója. De több is rejlik benne: keleti hatások is megmutatkoznak műveiben, amelyek hangvétele szemlélődőbb, finoman hangolt - méltatta közleményében a Svéd Akadémia.
388 millió forintnyi összeg jár a Nobel-díjjal
A 71 éves magyar író a díjjal 11 millió svéd koronát (388 millió forintnyi összeget) kap. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
A Trabant alapítója, a Balaton zenekar frontembere szerint hosszú lenne felsorolni, mi mindentől különleges Krasznahorkai művészete, de fontos kiemelni, hogy
- Teljesen új stílust talált ki, teljesen egyéni a látásmód, ahogy a világot szemléli, mindehhez társul egy ezzel adekvát nyelvi szerkezet, egy félreismerhetetlen saját stílus.- fogalmazott a 24.hu megkeresésére Víg Mihály, a Tarr Béla-rendezte Sátántangó főszereplője, valamint több Krasznahorkai-mű filmes adaptációjának zeneszerzője.
Magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok közül irodalmi Nobel-díjat 2002-ben Kertész Imre vehetett át korábban.
Kiemelt kép: Krasznahorkai László kapja idén az irodalmi Nobel-díjat
Budapest, 2025. október 9. Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely 2025. október 9-én Stockholmban jelentette be döntését. A felvétel 2017. március 22. készült Budapesten
Fotó: MTI/Marjai János