


| Előadó: | Vodku |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Bata István Kiss Attila Nedeczky Júlia Ruthner Gábor Gadanecz éva Szabó árpád |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Komor parti szikla, fekete víz faragta,
Égbe nyúló hátát fekete szél fagyasztja,
Nem vezet fel ösvény, nincsen út a partra,
Fekete szikla csúcsát sötétség takarja.
Fekete szikla csúcsát hófehér ruhában,
Virággal kezében, virággal hajában,
Fekete szikla csúcsát széltől szélig járva
Fehér lány tapodja hófehér ruhában.
Fekete fenn az ég, háttal áll a hold is,
Fekete lenn a mély, zúg a víz, morajlik,
Fekete csillagok rejtőznek az éjben,
Fekete fenn a csend, robajlás a mélyben.
Fehér lány a sziklát széltől-szélig járja,
Hófehér ruhában napra-nap csak várja,
Napra-nap csak várja, kié lesz virágja
Kiért hull a földre hófehér ruhája.
Nappal néz a napba, éjszaka néz az éjbe,
Kiáltása gyenge, szerteszáll a szélbe,
Szállna fel magasra, zuhanna a mélybe,
Hófehér ruhában virággal kezében
Fekete fenn az ég...
Napra-nap rakódik, év feledtet évet,
Hófehér ruhában múlik el az élet,
Virággal a hajban, virággal a kézben,
Csillagtalan éjben, robajló sötétben.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik