


| Előadó: | H-599 |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Szilágyi Attila |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Veled ordít, téged kérdez
Szánalmat vár vagy, hogy sértsd meg
Rajtad múlik, hogy mennyit engedsz
Ha átlátsz rajtuk erőt, nyerhetsz
Van, aki adja, van, aki kéri
Van, aki lopja, és van, aki félti
Van, aki küldi, van, aki várja
És van,(igen van) van ki mind, ezt látja
Megtisztulva, kinyílt szemmel
Másképp látva az életet
Érzed s vonzod, ami használ
És taszítod a rémeket
Van, aki adja, van, aki kéri
Van, aki lopja, és van, aki félti
Van, aki küldi, van, aki várja
És van, ki mind ezt látja
Érezd az erőt
És érezd a jót
Érezd az időt
És hald a szót
Lásd az embert
És lásd a célt
Indulj az útra
És kövesd a fényt



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik