


| Előadó: | Sprint |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Komár László |
|
Fülöp Ervin |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Funky, Pop-rock |
| Címkék: | Keressük! |

Szó, ami szó, az utcán, ha látnak,
Megbámulnak téged kíváncsi emberek.
Szó, ami szó, hideg a szél,
Mégis oly jó, ha hozzád elmegyek.
Kérlek, hidd el, amit mondok,
Ó, hidd el, amit mondok!
Kérlek, adj nekem egy percet!
Mesélj valami szépet!
Nézek egy arcot, kérek egy álmot,
Néma az ajkad, csak a szemed beszél.
Várlak a zajban, várlak a csendben,
Nevetve jössz már és átölel a fény.
Kérlek, hidd el, amit mondok,
Ó, hidd el, amit mondok!
Kérlek, adj nekem egy percet!
Mesélj valami szépet!
Szó, ami szó, az utcán, a téren
Nem is oly régóta énekelek.
Szó, ami szó, az utcán, a téren
Megbámulnak engem kíváncsi emberek.
Kérlek, hidd el, amit mondok,
Ó, hidd el, amit mondok!
Kérlek, adj nekem egy percet!
Mesélj valami szépet!
Mesélj valami szépet!



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik