


| Előadó: | Időgép |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Sándor Csaba Bori Tamás |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Esősen nézek a vérvörös égre
A 20. századnak éppen vége
Nem tudom, hova lett Noé, az álom
De a hülyeség özönvizét derűsen állom
Nézem a híreket, persze senki se hazudik
Mindenki jót akar, az ördög nem aluszik
Barna a bőröm, vagy kopasz vagyok
Mi a hitem, kit szeretek, ne bántsatok
Szép volt fiúk, ez kellett nekünk
Annyi minden miért pont mi ne lennénk, mondd miellenünk
Szép volt fiúk, ez egy büszke század
Leromboltunk majdnem mindent, s hallgatnak, akik másra vártak.
S megint nézem a dobozt, szép mai sztárok
Csak nekem, csak most, még mire várok?
Megyek a boltba, s fizetek boldogan
Holnap egy új arc, s az is kell majd biztosan
Persze én is ezt teszem, miért is kéne mást?
Néha még áltatom magam, hogy ez nem csalás, csak ámítás
És szárazon hazudok egy régi képről,
Egy kisfiú tiszta szemmel mosolyog rajtam
Szép volt fiúk, ez kellett nekünk
Annyi minden miért pont mi ne lennénk, mondd miellenünk
Szép volt fiúk, ez egy büszke század
Leromboltunk majdnem mindent, s hallgatnak, akik másra vártak.



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik