


| Előadó: | East |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Márkus József Móczán Péter Márkus Éva Márkus Tünde |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Az égen szelíd sólyom száll.
Szabadon újra, mint a szél.
Az álom, ami bennem él,
Amit te elfelejtettél.
Velem ott leszel, ne félj,
Hol sohasem sötét az ég,
De csillagos.
Hazám szélbe úszó fény,
A földje puha gyümölcshéj,
És illatos.
Nekem nem magas az ég,
Itt sohasem vadásztak még
Szelíd sasok.
Soha nem sárgul a rét,
A földje sosem látott vért,
És bánatot.
Szelíd sólyom odaszáll,
Ahol ébren élem át az álmaim.
Eltakar a kéklő hó,
Ahol őrzi a féltő hold a vágyaim.
Odahív az álomlány,
A sosem múló fényű délután.
Velem ott leszel, ne félj!
Ahol mindig a fénybe élsz egy csillagon.
Örök élet vár ott rád,
S nem tűnik el az álom már a hajnalon.
Szelíd sólyom odaszáll,
Ahol ébren élem át az álmaim.
Eltakar a kéklő hó,
Ahol őrzi a féltő hold a vágyaim.
Odahív az álomlány,
A sosem múló fényű délután.
Szelíd sólyom odaszáll,
Ahol ébren élem át az álmaim.
Eltakar a kéklő hó,
Ahol őrzi a féltő hold a vágyaim.
Odahív az álomlány,
A sosem múló fényű délután.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik