


| Előadó: | Szemtől Szemben |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Rozs Dávid |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Hiába szólnál hozzám,
hisz csendbe burkolóztam
Mint egy régi emlék,
Egy rossz pillanatban
Tele van a világ bűnnel,
Tudod te is rég
Nem lesz többé fény,
Hisz minden fagyott jég.
Arcomra fagy a mosoly
A tiedre könny és vér
Mi voltunk a kezdet
De nem lesz soha többé.
Ref:
Utolsót dobban a szívem régóta nem hallgatsz rá
Szél fúj csak hidegen, hisz minden új idegen
Sírnak a felhők hallgat most a táj
Hajnalok szemében hűvös köd leszáll.
Hiába szólnék hozzád,
Te csendbe burkolóztál
Jöttek-mentek az évek,
Túl sokat változtál
Tele van a szíved bűnnel,
Tudod te is rég
Nem lesz többé ünnep,
Nem lesz többé fény.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik