Előadó: | Sziámi |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Müller Péter Iván Gasner János Müller Péter Jonatán |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Köszöntöttem csillogó árnyat
Kéttestű katamaránt
Megkérdeztem azt is, hogy hol van
Az aki rajta hazatalált
Kivel és merre vígasztalódik?
Nem marad tán vígasztalan?
Mert, ha mégis, a sok kalandnak
Bolyongásnak mi haszna van?
Elfordul.
Nem felel.
Nem lehet igaz,
Nem hiszem el.
Nem hiszem el,
Be vagyok csapva:
Ez nem kikötő,
Ez a halálom napja.
Ez nem lehet igaz.
Ez nem lehet igaz.
Utána eredek gondolatban
Virtuális toronyiránt
Valami hirtelen azt sugallja
Hátára púpnak csak oda kívánt.
Elfordul.
Nem felel.
Nem lehet igaz,
Nem hiszem el.
Nem hiszem el,
Be vagyok csapva:
Ez nem kikötő,
Ez a halálom napja.
Ez nem lehet igaz.
Ez nem lehet igaz.
Dicsértessék csúf, hazug szava
Megköszönöm, hogy csak álltatott
Virágcsokorral esőbe, Napba
Napba néztem, úgy vártam ott.
Elfordul.
Nem felel.
Nem lehet igaz,
Nem hiszem el.
Nem hiszem el,
Be vagyok csapva:
Ez nem kikötő,
Ez a halálom napja.
Ez nem lehet igaz.
Ez nem lehet igaz.
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik