


| Előadó: | West |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: | Keressük a szövegírót! |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Feljött az esti csillag, igen elmúlt a nap.
Eljött a búcsú perce, csak egy emlék marad.
De talán talán egy szép napon majd megint találkozunk.
Ha hívsz ha vársz mi visszajövünk, s újra szól dalunk.
Refr.:
Rajta hát gyere velünk, búcsúdalt énekelünk.
Míg a dal hangja száll, búcsút int a kezünk már.
Őrizd jól meg a nevünk, mi is rád emlékezünk.
Míg a dal hangja száll, búcsúzunk, az út vár.
Az éjszaka újra csendes, igen elmúlt a nap.
Mielött vége lenne, gyere tanuld meg hamar.
Talán talán egy szép napon majd megint találkozunk.
Ha hívsz ha vársz mi visszajövünk, s újra szól dalunk.
Refr.: (2x)
Rajta hát gyere velünk, búcsúdalt énekelünk.
Míg a dal hangja száll, búcsút int a kezünk már.
Őrizd jól meg a nevünk, mi is rád emlékezünk.
Míg a dal hangja száll, búcsúzunk, az út vár.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik