Előadó: | Auth Csilla |
---|---|
Album: | Egy elfelejtett szó |
Megjelenés: | 1998 |
Hossz: | 4:04 |
Szövegírók: |
Adamis Anna |
Presser Gábor |
|
Kiadó: | Sony Music |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Értünk egymás nyelvén, minden szó beszél
Mégis másképp érted, mint ahogyan én
Más a szó, ha mondod, más, ha hallgatod
Nem tudná a bal kéz, mit akar a jobb
Én tudom a dallamot, te tudod a szót
Én mondom az igazat, és te mondod a jót
Az én igazam nem biztos, hogy neked nagyon jó
De mind a ketten várjuk azt az elfogyott, elhagyott, elrabolt, ellopott
Egy-két elfelejtett szót
Minden ember jó, kit megtalál egy szó
Minden szó is jó, ha embernek való
Minden ember más, de éppen ez a jó
Hát meddig várjak még
Hogy felhangzik egy elfelejtett szó
Érzem, amit érzel, látom, amit látsz
Mégis másképp mondom, mint amit te vársz
Gondolhatok bármit, előbb mondod ki
Megbotlom egy kőben, s te fogsz elesni
Én hordom a bal cipőt, rajtad van a jobb
Összeköt a cipőfűző, nem egy nagy dolog
Ami nekem jó, az talán neked nem való
De mind a ketten várjuk azt az elfogyott, elhagyott, elrabolt, ellopott
Egy-két elfelejtett szót
Minden ember jó, kit megtalál egy szó
Minden szó is jó, ha embernek való
Minden ember más, de éppen ez a jó
Hát meddig várjak még
Hogy felhangzik egy elfelejtett szó
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik