


| Előadó: | Esőváró |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: | Keressük a szövegírót! |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Alszik Fortuna, szendereg ágyán
a szerencse istenasszonya
Ritka alkalom, akaratom irányít
Kizárva minden külső tényező,
ellep a tűz, a legbelső erő
Ma én veszem át az uralmat saját énem felett
Beteríthetem végre a végtelen teret
Ma enyém a végső szó joga, az
elvetett kocka útját
átrajzolja az emberi igyekezet
A körülmények rabja az legyen,
kinek életében a véletlen
több, mint babonaság
Aki mindig valaki másra vár,
önmagára soha nem talál
Odaültetlek az ablakhoz, suhan velünk a táj,
Mondd, otthon egyedül világutaztál-e már?
Univerzumunk nem egyéb, mint színes kirakat-világ,
Mikor rendezed, mikor rendezed át?
A szerencsét ne várd!
Tedd a dolgod és megtalálod a végén számításodat
Másképp talán nem is lehet
- A szerencsét ne várd!
Ülj közel a földhöz, érezd, mitől nő a fű,
érezd, mitől szép a táj!
Alszik Fortuna, szendereg ágyán
a szerencse istenasszonya
Ritka alkalom, akaratom irányít
Kizárva minden külső tényező,
Jöjjön a tűz, a legbelső erő
A körülmények rabja az legyen,
akinek életében a véletlen
Több, mint babonaság
Te tedd a dolgod és megtalálod a végén számításodat,
ettől szép lehet, igen ettől szép



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik