Előadó: | Zorró és a fóti suttyók |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Wiszt László Kellner Attila Popovics Attila Varga Károly |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Ha a sötétség fekete, a szerelem vörös
Az érzés tiszta, bár a fogalom ködös
Nem tudom mit jelent, de tudom mit érzek
Mikor veled sétálok vagy rád nézek
Szívem volt a tenger, a pillantásod vihar
Csendes víz, mit sok ilyen pillantás felkavar
Felkorbácsolt érzelmeim, tajtékos hullámok
Dobognak zuhognak, mint agyamban az álmok
Napként izzik bensõm, jeges csúcs a testem
Tekinteted hevít, felolvasztja lelkem
Irántad szerelmem tûz, mely lánggal borít
Akaratom gyenge, de az érzése szorít
Porban fekszem elötted, fellángolni félek
Kegyetlen a világ, szétszakad a lélek
Elborult érzések, gyáva vagyok szólni
Támadni sem merek, csak visszavonulni
A kérdés, ami engem kétségekkel telít
Épp ezért a kérdés, mely belülrõl hevít
A ki nem mondott kétely pecsétként a számon
Meddig kell még tovább az alkalomra várnom
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik