


| Előadó: | Hobo Blues Band |
|---|---|
| Album: | Gyöngy a sárban |
| Megjelenés: | 2000 |
| Hossz: | 4:30 |
| Szövegírók: |
Pribil György Földes László |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | ShowTime |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Én vagyok, én vagyok.
Még itt vagyok én.
Ki vagyok én?
Vadember.
Miséről jönnek a szobacicák,
Fülükbe súgják a nagymamák,
Inkvizítor kéne, jó kemény,
Veszélyben van a tiszta erény,
Rém vagyok, kém vagyok.
Még itt vagyok én.
Ki vagyok én?
Vadember.
Vége a dalnak, eltelt sok év,
Ez kanári lett, az meg veréb,
Más ez a világ, más az idő,
Nő lesz a férfi, férfi a nő.
Mit mondanak?
Mindent mondanak
Nekem rontanak
Vadember.
Csóró vagyok, még szponzorom sincs,
Úrnak, vagy elvtársnak nem vagyok kincs,
Nem fogad a tévé, a rádió,
Nem nekem dalol a dáridó,
Cinkos vagyok
Gyilkos vagyok
Ki vagyok én?
Vadember.
Állatnak nem vagyok elég vad,
Embernek nem vagyok elég nagy,
Pipacsból sosem lesz vadkender,
Vagyok, aki voltam: Vadember.



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik