


| Előadó: | Cseh Tamás |
|---|---|
| Album: | Jóslat a metrón |
| Megjelenés: | 2003 |
| Hossz: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Bereményi Géza |
|
Cseh Tamás |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Acoustic, Spoken Word |
| Címkék: | Keressük! |

Karom kitárva körbeforgok neked
Magam ajánlom vedd meg az életemet!
Nézd meg az arcom, nézd a bőrömet!
Ha már áru lettem hadd legyek tied!
Karom kitárva körbeforgok neked!
Mondd mennyit érek s én azonnal tiéd leszek!
Tudok pár trükköt, mit nem tud senki más
Vidámmá teszlek van egy titkos fogás
Vedd meg az arcom vedd meg az életemet!
Nézd a fejembe, mi benne van tiéd lehet!
Az amit láttam ott, minden kép tied!
A jövőm a múltam, az összes évtized!
Egy ilyen élet nem jár akárkinek.
Mondd már az árát, mondd mennyit ér neked!
Egy ilyen élet nem jár akárkinek!
Mondd már az árát, mondd mennyit ér neked!
Előtted állok, vegyél meg olcsó vagyok!
Tudok egy jó pár sosem volt gondolatot,
Ha félni kívánsz, kaphatsz álmokat,
Árvizet, felhőt, véres tornyokat...
Előtted állok, nézz meg már, olcsó vagyok!
Kezet és lábat, cipőt én mindent adok!
Tudok pár titkos régi nagy szabályt,
Miből az ének keményből lágyra vált,
Tudok egy módszert, hogy minden nő beléd szeret!
Tudok egy szép szót, mi átfesti a szíveket!
Tudom, hogyan lesz egy ország kupleráj!
Másik szavamtól a forgó föld megáll!
Ha megérintem lágy lesz a sziklakő,
Akkor sem kellek, csak énrám nincs vevő.
Mondd már az árát, mondd mennyit ér neked!
Ne hagyj itt másnak, az életem tied.
Nézd kígyó lettem, aztán meg férfi nő!
Akkor se kellek, csak énrám nincs vevő.
Mondd már az árát, mondd mennyit ér neked!
Ne hagyj itt másnak, az életem tied.
Egy ilyen élet nem jár akárkinek.
Mondd már az árát, mondd mennyit ér neked!
Egy ilyen élet nem jár akárkinek!
Mondd már az árát, mondd mennyit ér neked!
-szöveg-



Január 25-én, Bereményi Géza 80. születésnapja alkalmából jelenik meg a Spotify-on Járai Márk első szólóalbuma, az Összevissza tánc a világ.
Járai zenéi és Bereményi szövegei – akár a Cseh-Bereményi dalok – javarészt egy konyhaasztalon íródtak eggyé, és a 2019-ben indult közös alkotói folyamat most érett meg a megjelenésre. A streaming közzététel után pedig hamarosan vinylen is hallhatóak lesznek a Járai-Bereményi szerzemények, a Berg Records gondozásában.
„Cseh Tamás-estre készültem a Hadikba. Rengeteget készültem a koncertre. Elmentem az Iskola utcába, ahol Cseh Tamás és Bereményi Géza lakott, álldogáltam a kapualjban, beültem a törzshelyükre, az Isolabellába, és közben hallgattam a dalokat. Teljesen átszellemültem, két hónapig Cseh-Bereményi-ködben éltem, még beszédtechnikát is tanultam, hogy az átkötő prózai részek jobban menjenek” – mesélte Járai Márk.
„Bereményi Géza jön, meglepetésvendégnek. Akkor nagyon betojtam.” - emlékezett vissza Járai Márk a koncert napjának reggelére, amikor a szervező, Juhász Anna felhívta őt.
Járai akkor már hosszú ideje szerette volna, ha Bereményi neki adja, akár a legrosszabb szövegét, ami a fiókban porosodik.
„Géza nagyon kedves volt, értőn figyelt a koncert alatt, és amikor vége lett, arcon csókolt, hátba veregetett, és mondta, másnap menjek fel hozzá.” A fiókból ugyan nem került elő semmi, azonban a konyhaasztalon elkészültek az első dalszövegek.
„Hasonló metódussal születtek a mi dalaink, mint a Cseh-Bereményi dalok. Többnyire a konyhában, de volt, hogy leugrottam hozzá a Balatonra és gyorsan megírtunk egy számot. Lehet tanulni a szövegírást, de úgy, ahogy Géza műveli, nem. Zsigerből kell, hogy jöjjön.” – mesélte Járai.
A közös munkából végül húsz dal született, melyből tíz került fel a most megjelenő hanganyagra.
„A legelső napon rögtön három dalt is írtunk, mindhárom ott van a lemezen. Született egy „Budapest” dal is, ami azért fontos számomra, mert Géza eddig négy dal írt ezzel a címmel, abból hármat Cseh Tamásnak. A negyediket én kaptam” – mondta Járai, aki elmondta, hogy az összes dal Gézáról szól. „Én csak egy „szócső” vagyok és szívesen magamra vállalom ezt megtisztelő terhet.
„Amikor Járai Márknak dalokat írtam, egyáltalán nem gondoltam Cseh Tamásra. Eszembe sem jutott összehasonlítgatni őket. A szövegeket Márk dallamai inspirálták. Egy másik ember, egy másik korszakban. Szóval, ez nem egy Cseh Tamás emléklemez. És miért "Összevissza tánc a világ"? Elég elolvasni a mostani híreket, a jelenlegi évtizedet így lehet jellemezni." -
fogalmazott Bereményi Géza.
A hanganyag a Berg Records gondozásában jelenik meg, producer Felcser Máté.
A hamarosan megjelenő vinyl, melynek érdekessége, hogy néhány dalszöveg eredeti kéziratának másolatát is tartalmazza, már előrendelhető az alábbi linken.
Fotók: Járai-Bereményi hivatalos