Előadó: | ZAP (Zörejek a pincéből) |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: | Keressük a szövegírót! |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Megint egy újabb reggel
lehet, hogy inkább nem is kelek fel
halkan benyomom a tévét
hogy lássam a híradó végét
de megint csak kibaszott reklám
ami hatással lehet rám
valami mosópor, meg fogkrém
meg szaros pelenka, ez agyrém
aztán meglátlak téged
ahogy mutogatják a képed
szenzáció vagy erre a hétre
megmondtam neked, hogy ez lesz a vége
Nem lehetsz Isten
hiába várod
elmúlik minden
és a túlvilágon
rájössz majd végre
hogy mi az ébredés
eljött a vége...
...aranylövés!
Ahogy a vécé mellett fekszel
és lassan átalakul a véred
tudod, hogy szart sem ér az ember
ha egyszer rossz útra téved
és az a keserű íz a szádban
valami régi kórházi ágyban
csak néhány elveszett emlék
hogy az élet nálad csak vendég
és kell még pénz a cuccra
de lehet, hogy túl kemény neked az utca
és gondolni akarsz még valami szépre
de megmondtam neked, hogy ez lesz a vége
Nem lehetsz Isten
hiába várod
elmúlik minden
és a túlvilágon
rájössz majd végre
hogy mi az ébredés
eljött a vége...
...aranylövés!
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik