


| Előadó: | Dopeman |
|---|---|
| Album: | Magyarország rémálma II. - A strici visszatér |
| Megjelenés: | 2000 |
| Hossz: | 03:26 |
| Szövegírók: |
Pityinger László (Dopeman) Pityinger László Pityinger Péter |
|
Pityinger Péter (Kicsi Dope) |
|
| Kiadó: | Magneoton |
| Stílus: | Hip - Hop, rap |
| Címkék: | Keressük! |

[Első Versszak: Dopeman]
Ülünk az utcán, én meg a spanom
Egy fekete Merci, befordul a sarkon
Csikorogva fékez és mellettünk megáll
Az ellenség kiszáll: ”Nesze neked rapsztár”
Menekülnénk de most már késő
Torkolattűz villan és megáll az idő
Nem érzem, hogy valami történt
Csak látom, hogy összefutott az egész környék
Sikítoznak és a Benz meg elhúz
Engem meg a beton, magához lehúz
Összeesek és magamra nézek
Tiszta vér vagyok, ”Bazd meg meglőttek!”
Refrén:
Én sohase láttam egy férfit sírni
Míg nem láttam őt a halálba menni
Én sohase láttam még férfit sírni!
[Második Versszak: Dopeman]
Fölöttem áll az öcsém Petya
Big Daddy meg mobilon a mentőket hívja
Olyan az egész, mintha valami filmet néznék
De úgy érzem nem én vagyok a közönség
Hideg kúszik a lábam felől föl
És érzem, hogy a kibaszott láz gyötör
Köröttem terjed a vértócsa
Végre beraknak a mentőkocsiba
Pánikot látok a doki szemében
És átfut rajtam, hogy nincsen esélyem
”Lélegezzen” üvöltik nekem
És a gépen látom, hogy megáll a szívem
Egy villanás és ha megint itt vagyok
És nem adom fel soha ezt a harcot
Egy pillanat múlva hordágyon fekszem
A műtőbe visznek de nekem már végem
Refrén: (2X)
Én sohase láttam egy férfit sírni
Míg nem láttam őt a halálba menni
Én sohase láttam még férfit sírni!
[Harmadik Versszak: Dopeman]
Lepörög előttem az életem
Beugrik mindenki, akit utáltam vagy szerettem
Mikor a 8-ba voltam kisgyerek
A Zoli, sok nő, meg a platina lemezek
Látom anyámat a bölcsőm fölött
És látom a csajom, a párnák között
Érzem megint az első kokaint
És hallom, amit a közönség sikít
Villanás, megint a műtőbe vagyok
Alattam ideges, kapkodó doktorok
Az asztalon, Dopeman fekszik
És az elektrosokkoló sem segít
”Itt nincs mit tenni!”, mondja a doktor
A műtős a teremből, lassan kitol
Még egyszer az arcomba nézek
A szemem sarkában… egy könnycsepp
Refrén: (2X)
Én sohase láttam egy férfit sírni
Míg nem láttam őt a halálba menni
Én sohase láttam még férfit sírni! (2X)
Refrén: (2X)
Én sohase láttam egy férfit sírni
Míg nem láttam őt a halálba menni
(*mentőautó halkan szirénázik, és lassan elhalkúl)



Január 25-én, Bereményi Géza 80. születésnapja alkalmából jelenik meg a Spotify-on Járai Márk első szólóalbuma, az Összevissza tánc a világ.
Járai zenéi és Bereményi szövegei – akár a Cseh-Bereményi dalok – javarészt egy konyhaasztalon íródtak eggyé, és a 2019-ben indult közös alkotói folyamat most érett meg a megjelenésre. A streaming közzététel után pedig hamarosan vinylen is hallhatóak lesznek a Járai-Bereményi szerzemények, a Berg Records gondozásában.
„Cseh Tamás-estre készültem a Hadikba. Rengeteget készültem a koncertre. Elmentem az Iskola utcába, ahol Cseh Tamás és Bereményi Géza lakott, álldogáltam a kapualjban, beültem a törzshelyükre, az Isolabellába, és közben hallgattam a dalokat. Teljesen átszellemültem, két hónapig Cseh-Bereményi-ködben éltem, még beszédtechnikát is tanultam, hogy az átkötő prózai részek jobban menjenek” – mesélte Járai Márk.
„Bereményi Géza jön, meglepetésvendégnek. Akkor nagyon betojtam.” - emlékezett vissza Járai Márk a koncert napjának reggelére, amikor a szervező, Juhász Anna felhívta őt.
Járai akkor már hosszú ideje szerette volna, ha Bereményi neki adja, akár a legrosszabb szövegét, ami a fiókban porosodik.
„Géza nagyon kedves volt, értőn figyelt a koncert alatt, és amikor vége lett, arcon csókolt, hátba veregetett, és mondta, másnap menjek fel hozzá.” A fiókból ugyan nem került elő semmi, azonban a konyhaasztalon elkészültek az első dalszövegek.
„Hasonló metódussal születtek a mi dalaink, mint a Cseh-Bereményi dalok. Többnyire a konyhában, de volt, hogy leugrottam hozzá a Balatonra és gyorsan megírtunk egy számot. Lehet tanulni a szövegírást, de úgy, ahogy Géza műveli, nem. Zsigerből kell, hogy jöjjön.” – mesélte Járai.
A közös munkából végül húsz dal született, melyből tíz került fel a most megjelenő hanganyagra.
„A legelső napon rögtön három dalt is írtunk, mindhárom ott van a lemezen. Született egy „Budapest” dal is, ami azért fontos számomra, mert Géza eddig négy dal írt ezzel a címmel, abból hármat Cseh Tamásnak. A negyediket én kaptam” – mondta Járai, aki elmondta, hogy az összes dal Gézáról szól. „Én csak egy „szócső” vagyok és szívesen magamra vállalom ezt megtisztelő terhet.
„Amikor Járai Márknak dalokat írtam, egyáltalán nem gondoltam Cseh Tamásra. Eszembe sem jutott összehasonlítgatni őket. A szövegeket Márk dallamai inspirálták. Egy másik ember, egy másik korszakban. Szóval, ez nem egy Cseh Tamás emléklemez. És miért "Összevissza tánc a világ"? Elég elolvasni a mostani híreket, a jelenlegi évtizedet így lehet jellemezni." -
fogalmazott Bereményi Géza.
A hanganyag a Berg Records gondozásában jelenik meg, producer Felcser Máté.
A hamarosan megjelenő vinyl, melynek érdekessége, hogy néhány dalszöveg eredeti kéziratának másolatát is tartalmazza, már előrendelhető az alábbi linken.
Fotók: Járai-Bereményi hivatalos