dalszöveg, előadó kereső
Dalszöveg, előadó kereső
előadó, zeneszöveg betűválasztó
Válassz előadót:
0-9
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
q
r
s
t
u
v
w
x
y
z
Tartalom
Vizy Márton: Néma város

Vizy Márton - Néma város

off off off off off
Album: nincs kép
Előadó: Vizy Márton
Album: Keressük!
Szövegírók: Egervári Gábor
Vizy Márton
Czipott Géza
Zeneszerzők: Keressük a zeneszerzőt!
Kiadó: Keressük!
Stílus: Keressük!
Címkék: Keressük!
Megtekintve: Ma 1, összesen 18369 alkalommal
Tartalom
Dalszöveg

Néma város

Didereg az őszben a mindenség, szemeire fátyol hull.
Hol a seregünk, hol az ellenség? Hol a múlt?

Csak a hadak útja világít fent, mesebeli tűnt ország.
Kicsi a Hazánk, de van Istentől Koronánk.

Hamu fedi szép tüzek emlékét, van még tán parázs.
Csikorog a csend, feni kés élét, roppan már a ház.

Állj fel újból néma város! Mennyi kín kell még?
Álmaidból néma város, Mennyit adsz fel még?

Kelj fel újból, néma város! Mit veszíthetsz még?
Kéz a kézben, tűz a tűzben, Hajnal fénye ég!

Örök az a tűz, ami fellángolt, örök az a zúgó szél.
Soha nem ül el, soha nem számol, sose fél!

Kegyes az idő, mikor álmot sző, simogat a bársony csend.
Csalogat a méreg a képernyőn odabent.

Menekül a gyáva, ha nincs már pénz, idegen a messzi határ.
Kavarog a lelked és folyton félsz, élni kéne már!

Állj fel újból néma város! Mennyi kín kell még?
Álmaidból néma város, mennyit adsz fel még?

Kel a Nap, vele ébredek, jön egy új valóság, könnyezve táncol.
Beleroppan a gépezet, jön a hajnal újból, ébred a város már!

Állj fel újból néma város! Mennyi kín kell még?
Álmaidból néma város, mennyit adsz fel még?
Kelj fel újból, néma város! Mit veszíthetsz még?
Kéz a kézben, tűz a tűzben, hajnal fénye ég!
Énekelj, hát néma város, úgy legyen, mint rég!
Bontsd ki újból, azt a zászlót, szabad magyar nép!

Énekelj, hát néma város, úgy legyen, mint rég!
Bontsd ki újból, azt a zászlót, szabad magyar nép!

Énekelj, hát néma város, úgy legyen, mint rég!
Bontsd ki újból, azt a zászlót, szabad magyar nép!

előadó, zeneszöveg betűválasztó
Válassz előadót:
0-9
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
q
r
s
t
u
v
w
x
y
z
Hírek
Hírek

Duett: zene és fényképezés címmel nyílt tablókiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében

Két műfaj találkozását mutatja be a Duett: zene és fényképezés című tablókiállítás, amely kedden nyílt meg Budapesten az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum kertjében.



 


A Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Zene Háza közösen rendezi meg a kiállítást, amelynek másik része a városligeti intézményben látható. A két helyszínen megrendezett tárlatok fényképeit a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának gyűjteményeiből válogatták. 


A Duett című kiállításban a zene és a fényképezés találkozik egymással

 

A két kifejezési forma egymással párbeszédet folytatva, formabontó módon mutatja be, ahogy a zenei élmények a fényképezés eszközei révén láthatóvá válnak.


A megszólaló zene betölti teret


Családi nappalit, hangversenytermet, rádióstúdiót, tánctermet, vendéglőt vagy akár egy városi teret, a képeken a zene, a zenélés és a hallgatás is képi formában jelenik meg.

 

Mindkét kiállítás azonos koncepció alapján jött létre


- A kiállítás archív felvételein zenei pillanatok, csend, harctér, polgári otthon és koncertek elevenednek meg. A pillanatfelvételek felidézik azt, hogy mi szólhatott ott és akkor. A néma képek a fantázia segítségével zenei élménnyé válnak - fogalmazott Bősze Ádám zenetörténész.


A kiállításon szereplő képek nem zenei hatást kívánnak kelteni a nézőben, nem a zenéből merítenek inspirációt, hanem a zenével töltött tereket nyitják meg előttünk, mindkét tárlatot különféle tértípusok mentén rendezték el.


Kilenc tértípus mentén mutat be archív felvételeket két hónapon keresztül

 

A szervezők olyan tereket kerestek, amelyek hangulatait és jelentéseit nagyban befolyásolta, hogy milyen zene szólt bennük és az, hogyan hatott az az ott lévőkre. Ezek a képek lehetőséget adnak arra, hogy kérdéseket tegyünk fel.

 

Az egyik képen a tizenhat éves Dohnányi Ernő látható édesapjával és más zenészek társaságában, egy másikon Cselényi József operaénekes otthonában a családjával, de Szabados György zongoraművész keze is felfedezhető az egyik archív felvételen zongorázás közben.


- Csellót készítő első világháborús katonák is megjelennek az egyik képen, de a kiállítás felvételei között feltűnik a Zeneakadémia tere is, amelyben "Clemens Krauss vezénylését képzelhetjük el, amint a Bécsi Operaház százfős énekkarát dirigálja a pesti közönség előtt" - mondta a kurátor.



 

Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója beszédet mond a Duett: zene és fényképezés című tablókiállítás megnyitóján a Múzeumkertben 2025. október 7-én. A Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Zene Háza közös kiállítása december 7-ig látogatható

Fotó: MTI/Hegedüs Róbert


Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója szerint a képeket nézve megszólalhat bennünk a zene: olyan emlékek jönnek elő a gyerekkorból, a mindennapokból, amitől azt érezheti a néző, hogy a zene jelen van - hangsúlyozta.

 

Kiemelt kép: Duett: zene és fényképezés - Tablókiállítás a Múzeumkertben

A Duett: zene és fényképezés című tablókiállítás részlete a Múzeumkertben a megnyitó napján, 2025. október 7-én. A Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Zene Háza közös kiállítása december 7-ig látogatható

Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Vers mindenkinek - zenei ajánlat

Tóth Árpád - Újév reggele c. megzenésített verse

Adományozás