Előadó: | Pogány Induló |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: | Keressük a szövegírót! |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
[Intro: Pogány Induló]
Ay, eya, ay, eya, ay, ay, ay, ay
[1. verze: Pogány Induló]
Amíg a spanjaimnak nagyja csak is szar szerekre költ
Addig a jobb zsebembe' gyújtó és a bal zsebembe' zöld
Én nem blázolok sokat, csak ha rokonom szokott
Az még nem látott, csak ház előtti kopogó kopót
Mindig vevője voltam egy jó átbaszásnak
A szomszédomnál meg öt kilogramm kólát találtak
Anyám meg minden éjjel majd kiabálja
Erre van kitalálva
Van egy gramm lila csárja
Kettőt néha öt-ötbe’ vagy haté’ veszem
Hallod én olcsó bio cuccba vertem hat évesen
Elég gyenge most is, baszod, ami van úgy látom
Csak 12 eki van a klaviatúrámon
Kekszet mindig adnak vagy ennek fizet?
A hitelességetek meg kajak elvesztitek
A képetek az Instagramon szerkesztitek
Dik azt nem tudják kibontani a mentes vizet (Háhá)
Nyomjad együtt a szert a trackkel
És mindegy, hogy milyen a kedved
Vagy, hogy milyen a kedded vagy a szerda reggel
Szekta nem kell
Krúzolok, featelek, szex a rapre
Kicsit átgondolom
Én, hogyha felépítem a cigimet már rombolom
Te meg adjál már egyet, baszod, ha van, na
Nekem tekert lóg a számból, neked Havanna
[2. verze: Grasa]
Megsiratom a kislányt, megsiratom az anyát
Hogyha egyszer elbaszom, majd sírni fog a család
Nem jártam suliba, mára én lettem a tanár
Elbasztam, tesó, de vágod, értem mégse' sírt a család
Megsiratom a kislányt, megsiratom az anyát
Megsirattam a várost, ja meg sirattam a zaját
Hiába gondolkodnál, nem vágod a baját
Mer' ez velejétől romlott, de ez a GG-nek saját
Túl kamu tesó, a tiétek nem legit
Lecsípek egy kicsit, mer' ingyen senki sem segít
19-re is lapot húztam: 3 „Az istenit”
Ha hármat vennék tőled, az se adna ki egy telit
Azt mondjátok motyog, de tud rappelni GG
A ti zenétek színvonala kisvárosi dizsi
Nem érdekelsz tesó, go aludni, itt a pizsi
A saját pályádon aláznak meg, mi van csíp a pisi?
Erőlködsz, hogy ilyen legyél, én az ilyet kiszarom
Poénból verünk rád köröket, tes', mi a pimaszok
Ha attól lesz jobb kedvem veled nyugodt szívvel kibaszok
(Veled nyugodt szívvel kibaszok)
Kistetű, tizenkét eki a klaviatúrában
Olyan szép a mosolyotok, mint egy karikatúrában
Mikor három napja megyek boldogságok pirulában
A szar nem állja meg a helyét, a szart már kiutáltam
Immár negyedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az augusztus 8-i ingyenes koncertsorozathoz idén hét ország tizenhat helyszíne és csaknem ötven előadó kapcsolódik.
Az esemény idei arca Balogh Guszti dalszerző-énekes.
- Évről évre bővül a fesztivál, a hálózat távlati célja, hogy a Nemzetközi Cigány Dal Napját az Európai Unió minden tagállamában és még azon is túl megszervezzék" - mondta Rostás Mihály "Mazsi", az esemény művészeti vezetője, a Romengo és a MazsiMó-GipsyMó alapítója, a szervező Nemzetközi Cigány- és Világzenei Hálózat elnöke.
Az idei kínálatban a flamencótól a balkáni rezesbandákig, cigány hallgatóktól a dzsesszes ritmusokig sok minden szerepel.
- A cigány kultúrában közös elemek az érzelmek, a mélységek és a nyelv. Nagyon fontos, hogy a dalokat lovári, illetve romani nyelven szólaltatjuk meg, és a fesztiválon fellépő nem roma előadóktól is azt kértük, hogy műsorukban két dal romani nyelven hangozzon el - hangsúlyozta a szervezet elnöke.
A 4. Nemzetközi Cigány Dal Napja idei kiemelt helyszíne Debrecen, ahol a Nagyerdei Víztoronynál már augusztus 7-én lesznek a fesztivált felvezető kísérőprogramok.
Augusztus 8-án az országos rendezvény helyszínein színpadra lép a Romengo és Lakatos Mónika, a MazsiMó-GipsyMó, a Boján Krstic Orcestar, a Muzsikás, a Kalyi Jag, a Besh o droM, Pere és a Sani Luludyi, Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, a Fanfara Complexa, Berki Péter és cigányzenekara, a Balázs Elemér Group, Viviann, a Ternipe és a Szilvási Gipsy Folk Band.
Szintén koncertet ad az Anima Sound System & Bognár Szilvia, a Lásho Lecsó, a Háj Ku Minye, Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band, Mókus és a Bend, az EtnoRom, a Nadara Gipsy Band, a Söndörgő, a Canarro, a Khamoro Budapest Band, Bogdán Norbert Lanó és Kedves Zenekara, a Varga Helena Band, a Cimbaliband, a Dromara Acoustic Live, a Botos Family, a Szolnoki Barna Gyöngyök, a Kal, és lesznek autentikus flamencózenészek és -táncosok Jerez de la Fronterából.
A külföldi helyszíneken játszani fog a Sala Chema, a Romano Drom, a Chache Rom, a Felvidéki Jazz Land, a Dalinda, a Vojake Shave, a Luma Dui, a Kanizsa Csillagai, az Amaro Duho, a Megitza, Tóth Evelin, Hamid Drake és Frankie Látó triója, valamint a Karavan Familia.
Augusztus 8-án Budapesten a Benczúr Ház Rendezvényközpont udvarában lesznek koncertek, a további magyarországi helyszínek közé tartozik Debrecen mellett Százhalombatta, Szentendre, Veszprém, Ravazd, Hódmezővásárhely, Nova és Oroszlány. Külföldön a spanyolországi Jerez de la Fronterában, a szlovákiai Párkányban, a romániai Sepsiszentgyörgyön, a szerbiai Malomfesztiválon, a lengyelországi Kotelinca Festival keretein belül, valamint az olaszországi Velencében lesznek koncertek.
- A magyarországi cigányság alkotóművészete a világon egyedülálló, és ebből a szempontból is mérföldkő volt, amikor 2022-ben - Rostás Mazsi és a Kossuth-díjas énekesnő, Lakatos Mónika sokéves előkészítő munkája után - elindult útjára a cigány dal napja - fogalmazott Langerné Victor Katalin, a Belügyminisztérium Társadalmi Esélyekért és Roma Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságának tanácsadója.
- Azóta nemzetközi rendezvénnyé vált a fesztivál, amely nem a szembenállásról, az egymásra mutogatásról szól, hanem az együtt ünneplésről - hangsúlyozta a tanácsadó.
- A belügyi tárca nemrég hirdette meg 200 millió forintos keretösszeggel a Mindenki szívében van egy dallam című programot, amely a közösségi zenélés élményét, a zenei képességet, a zene iránti nyitottságot segíti a hátrányos helyzetű térségekben élő gyermekeknél. Hozzátette: reményei szerint az itt felfedezett tehetségek a jövőben a Nemzetközi Cigány Dal Napján is fel fognak lépni - tette hozzá
- A cigány kultúra a szeretetről, az életigenlésről szól, az önazonosság fontosságára és a másik elfogadására tanít. A cigány dal napja emlékeztet minket arra, hogy a sokszínűség kincs
- emelte ki a fesztiválnak küldött üzenetében Miklósa Erika operaénekes, a MOL - Új Európa Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A Nemzetközi Cigány Dal Napja az 1943. augusztus 8-án Szkopjéban született Esma Redzepova születésnapjához kapcsolódik. Redzepovát a cigányzene királynőjeként tartják számon. A 2016-ban elhunyt énekesnő nemcsak a macedón zenei kultúra világszerte ismert jelképe, személye a cigány muzsika számára szintén meghatározó. Pályafutását akkor kezdte Jugoszláviában, amikor a cigányok szégyenletesnek tartották, hogy a nők nyilvánosan énekeljenek. Ennek ellenére ő volt az egyik első énekes, aki romani nyelven adott elő a rádióban és a televízióban, dalaival hatalmas sikereket aratott Jugoszláviában, majd az egész világon.
Fotó: Nemzetközi Cigány Dal Napja Facebook