


| Előadó: | 4Tress |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: | Keressük a szövegírót! |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

/REFRÉN - 4TRESS/
Két út közül ki mondja meg melyik a jó?
Isten háta mögött ki ment fel a hibáim alól?
Ha dönteni kell nem fogják a kezem
Viselem vagy maga alá temet a teher
Nem tudom már, hogy mi a helyes
Csak teszem a dolgom, hogy átvészelhessem a telet
Embernek maradnom egyre nehezebb
De még játékban vagyok, majd odafent felelek
/VERZE - 4TRESS/
Jó vagy rossz, mindegy merre billen a mérleg
Ha túl akarok élni nem számítanak a vétkek
A cél szent, ha belekényszerítenek ütök
Amíg érzem, ki kell magamból adnom a dühöt
Hol a vége?
Minden lépésemnek meg van a miértje
Ez az én cipőm, nem kérem, hogy érts
Ami neked új esély, lehet nekem a vég
Teszem amit jónak látok, leszarom, hogy elítélnek
A sötétben vezet a szívem
Ma bűn az élet, nem is él igazából az aki szent
A mocsoktól a talpam fekete mint a bakelit
Kár ellenkezni, előbb utóbb a hatalmába kerít
Pörög az érme, veszélyes játék de belemész
(Belemész) Hajszolod a tűz melegét de megéget
Meg van mindened de még ez sem elég
Emlékezz ha visszaforgatnád az idő kerekét
/REFRÉN - 4TRESS/
Két út közül ki mondja meg melyik a jó?
Isten háta mögött ki ment fel a hibáim alól?
Ha dönteni kell nem fogják a kezem
Viselem vagy maga alá temet a teher
Nem tudom már, hogy mi a helyes
Csak teszem a dolgom, hogy átvészelhessem a telet
Embernek maradnom egyre nehezebb
De még játékban vagyok, majd odafent felelek
/VERZE - FIATAL VETERÁN/
Cipeltem grammot, dekát, kilót és a mázsákat
Mint a vágott virágok hervadása a vázában
Ezek kasmírból és gyapjúból készült szövetek
Szép volt egykor, mára földre hulott falevelek
Lelkem öregebb, még mindig alszanak álmaim
A gyertyák csonkig égnek, megtanította Márai
A fordulat drámai, most áldozat a bandita
Az élet leiskolázott és tartozom a tandíjjal
Minden látszat, kézzel csiszolt márvány feszület
Mint a kokacserje leveleiből kivont vegyület
Becsület egyenlő rabszolgaegyenleg
Az egyetlen módja ha nem felelek istennek, embernek
Megvárat mint a Rolex üzletpolitikája
Ez a betevő, mindennapok matematikája
És amíg a többi frakció elítél, anyám szeret engem
...Fájdalomban neveltek fel
/REFRÉN - 4TRESS/
Két út közül ki mondja meg melyik a jó?
Isten háta mögött ki ment fel a hibáim alól?
Ha dönteni kell nem fogják a kezem
Viselem vagy maga alá temet a teher
Nem tudom már, hogy mi a helyes
Csak teszem a dolgom, hogy átvészelhessem a telet
Embernek maradnom egyre nehezebb
De még játékban vagyok, majd odafent felelek



Január 25-én, Bereményi Géza 80. születésnapja alkalmából jelenik meg a Spotify-on Járai Márk első szólóalbuma, az Összevissza tánc a világ.
Járai zenéi és Bereményi szövegei – akár a Cseh-Bereményi dalok – javarészt egy konyhaasztalon íródtak eggyé, és a 2019-ben indult közös alkotói folyamat most érett meg a megjelenésre. A streaming közzététel után pedig hamarosan vinylen is hallhatóak lesznek a Járai-Bereményi szerzemények, a Berg Records gondozásában.
„Cseh Tamás-estre készültem a Hadikba. Rengeteget készültem a koncertre. Elmentem az Iskola utcába, ahol Cseh Tamás és Bereményi Géza lakott, álldogáltam a kapualjban, beültem a törzshelyükre, az Isolabellába, és közben hallgattam a dalokat. Teljesen átszellemültem, két hónapig Cseh-Bereményi-ködben éltem, még beszédtechnikát is tanultam, hogy az átkötő prózai részek jobban menjenek” – mesélte Járai Márk.
„Bereményi Géza jön, meglepetésvendégnek. Akkor nagyon betojtam.” - emlékezett vissza Járai Márk a koncert napjának reggelére, amikor a szervező, Juhász Anna felhívta őt.
Járai akkor már hosszú ideje szerette volna, ha Bereményi neki adja, akár a legrosszabb szövegét, ami a fiókban porosodik.
„Géza nagyon kedves volt, értőn figyelt a koncert alatt, és amikor vége lett, arcon csókolt, hátba veregetett, és mondta, másnap menjek fel hozzá.” A fiókból ugyan nem került elő semmi, azonban a konyhaasztalon elkészültek az első dalszövegek.
„Hasonló metódussal születtek a mi dalaink, mint a Cseh-Bereményi dalok. Többnyire a konyhában, de volt, hogy leugrottam hozzá a Balatonra és gyorsan megírtunk egy számot. Lehet tanulni a szövegírást, de úgy, ahogy Géza műveli, nem. Zsigerből kell, hogy jöjjön.” – mesélte Járai.
A közös munkából végül húsz dal született, melyből tíz került fel a most megjelenő hanganyagra.
„A legelső napon rögtön három dalt is írtunk, mindhárom ott van a lemezen. Született egy „Budapest” dal is, ami azért fontos számomra, mert Géza eddig négy dal írt ezzel a címmel, abból hármat Cseh Tamásnak. A negyediket én kaptam” – mondta Járai, aki elmondta, hogy az összes dal Gézáról szól. „Én csak egy „szócső” vagyok és szívesen magamra vállalom ezt megtisztelő terhet.
„Amikor Járai Márknak dalokat írtam, egyáltalán nem gondoltam Cseh Tamásra. Eszembe sem jutott összehasonlítgatni őket. A szövegeket Márk dallamai inspirálták. Egy másik ember, egy másik korszakban. Szóval, ez nem egy Cseh Tamás emléklemez. És miért "Összevissza tánc a világ"? Elég elolvasni a mostani híreket, a jelenlegi évtizedet így lehet jellemezni." -
fogalmazott Bereményi Géza.
A hanganyag a Berg Records gondozásában jelenik meg, producer Felcser Máté.
A hamarosan megjelenő vinyl, melynek érdekessége, hogy néhány dalszöveg eredeti kéziratának másolatát is tartalmazza, már előrendelhető az alábbi linken.
Fotók: Járai-Bereményi hivatalos