Előadó: | Sziámi |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Müller Péter Sziámi |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Aki rászorul, annak persze
Aki kér, az kap, mert kér
Kap belőlem egy kis részt
De valamit valamiért
Egészen soha semmiért
Oda nem adnám magam
Viszont a valamit valamiért
Az alapelv adva van
Túl nagy szó a hála rá
Épp csak elemi gesztus
De nálad sose volt ingyen még
Se a szexus, se egy Lexus
Valamit!
Valamit
Most már mutass nekem
De az már
Tényleg
Tényleg "valami" legyen!
Krisztus urunk koporsóját
Se ingyen őrizték
Ha hagyom magam kihasználni
Jóságos nem leszek még
Nem kéne hosszan alkudozni
Megbeszélni se kell
Az általános egyenérték
Csak egy gesztus, egy jel
Valamit!
Valamit
Most már mutass nekem
De az már
Tényleg
Tényleg "valami" legyen!
Valamit!
Valamit
Valamit valamiért
Próbálkozni szabad
De a bonus végetér
Cserébe azt a gesztust
Az ajándékok helyett
Ajánld fel magad valahogy
Add nekem az életed
Kiteszik szépen a partra az árut
Hogy össze ne vesszenek
A görögök és a perzsák némán
Így kereskednek
Valamit!
Valamit
Most már mutass nekem
De az már
Tényleg
Tényleg "valami" legyen!
Valamit!
Valamit
Valamit valamiért
Próbálkozni szabad
De a bonus végetér
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik