Előadó: | Fontos@szöveg |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Lauscher Szoboszlai Alexander Kirtan (F) |
Lauscher Szoboszlai Alexander Kirtan (F) |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Refr:
Régi álmok, új remények, tavasz van már, ha kinézek az ablakon én azt látom, az ablakon én azt látom.
Verze:
Látom, hogy itt a tavasz, én mégis úgy érzem, hogyha nem léphetek ki, szép lassan elvérzem.
Felemészt az önként vállalt börtön, adjon már valaki kis szabadságot kölcsön.
Hova is bújhatnék a bezártság elől, mond el nekem tesó, ugye téged is így gyötör.
Mond el nekem tesó, ugye téged is így gyötör, ugye téged is így gyötör.
Refr:
Régi álmok, új remények, tavasz van már, ha kinézek az ablakon én azt látom, az ablakon én azt látom.
Verze:
Régi álmok, igen, új remények, zárva az ajtó, de már lassan kilépek.
Elült a vész végre, nincs semmi pánik, az utcán kéz a kézben, nénik és bácsik.
Dalolásznak vígan és kicsit keserűn, amolyan magyarosan, itt rezeg legbelül.
Amolyan magyarosan, itt rezeg legbelül,
itt rezeg legbelül.
Refr:
Régi álmok, új remények, tavasz van már, ha kinézek az ablakon én azt látom, az ablakon én azt látom.
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik