Előadó: | Rácz Gergő |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Rácz Gergő |
Rácz Gergő |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Én egyszer mindent itt hagyok
Többé vissza sose fordulok
És azután már sose hátrálok
Majd meglátjátok
És senkire se hallgatok
És átnézek majd rajtatok
Mert csak kitaláltok és csak bíráltok
Majd megbánjátok
Nem láttátok sosem a könnyem
Égy azt hiszitek, hogy nekem minden
Mit elértem, összejött könnyen
Jöttem és győztem
Jöttem és győztem
Nem tudom, minek örültem
Amikor veletek összekerültem
Mert amibe sokat és is beleöltem
Elveszitek éppen
Ehhez nem lenne képem
Nem szeretem azt, ki akitől fél, azelőtt meghajolva
Az előtt meghajolva
Az elveit hátradobja
Nem vágyom dicsérő, hízelgő, gyönyörű mondatokra
Gyönyörű mondatokra
Ha azokat a gyáva mondja
A sikereken csak pislogtok
Aki gólt lő, bántjátok
Sárgultok
Az egészet fel sem fogjátok
Hát nem vagytok akkora géniuszok
Amit magatokról gondoltok, csak sok
Felsőbbrendűsködő sznob
Én egyszer mindent itt hagyok
Többé vissza sose fordulok
És azután már sose hátrálok
Majd meglátjátok
És senkire se hallgatok
És átnézek majd rajtatok
Mert csak kitaláltok és csak bíráltok
Majd megbánjátok
Víg Mihály zeneszerző is méltatta az írót
Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
Krasznahorkai László az apokaliptikus terror közepette erősíti a művészet erejét
A szerzőnek a díjat látnoki erejű életművéért ítélték oda, amely az apokaliptikus terror közepette megerősíti a művészet erejét - mondta el Mats Malm, a Svéd Akadémia titkára, aki beszámolt arról is, hogy a bejelentés előtt sikerült telefonon elérnie az éppen Frankfurtban tartózkodó Krasznahorkai Lászlót.
Krasznahorkai László a Kafkától Thomas Bernhardig nyúló, az abszurdizmus és a groteszk túlzás által jellemzett közép-európai hagyomány nagyszerű epikus írója. De több is rejlik benne: keleti hatások is megmutatkoznak műveiben, amelyek hangvétele szemlélődőbb, finoman hangolt - méltatta közleményében a Svéd Akadémia.
388 millió forintnyi összeg jár a Nobel-díjjal
A 71 éves magyar író a díjjal 11 millió svéd koronát (388 millió forintnyi összeget) kap. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
A Trabant alapítója, a Balaton zenekar frontembere szerint hosszú lenne felsorolni, mi mindentől különleges Krasznahorkai művészete, de fontos kiemelni, hogy
- Teljesen új stílust talált ki, teljesen egyéni a látásmód, ahogy a világot szemléli, mindehhez társul egy ezzel adekvát nyelvi szerkezet, egy félreismerhetetlen saját stílus.- fogalmazott a 24.hu megkeresésére Víg Mihály, a Tarr Béla-rendezte Sátántangó főszereplője, valamint több Krasznahorkai-mű filmes adaptációjának zeneszerzője.
Magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok közül irodalmi Nobel-díjat 2002-ben Kertész Imre vehetett át korábban.
Kiemelt kép: Krasznahorkai László kapja idén az irodalmi Nobel-díjat
Budapest, 2025. október 9. Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely 2025. október 9-én Stockholmban jelentette be döntését. A felvétel 2017. március 22. készült Budapesten
Fotó: MTI/Marjai János