Előadó: | Prédikátor |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Pajor Tamás |
Szentkirályi György |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Utazunk, szeretem a bőrönd illatát
de hazafelé bennem már a Körönd villan át Látom a korzót, a Lánchíd esti villanyát Akkor is jönnék, hogyha tiltanák
Mert nincs ez meg Rióban sem Tokioban
Sem a magam mögött hagyott Unióban
Ez az érzés tart mióta megint kicsit patrióta vagyok ebben a kabrióban Még hallok egy adót a Frantziéktól Félig sógor sláger félig San Diego Aki azt mondja ehhez képest a Szandi égő az kérem itt nem műértő A tükörbe hátra Burgenland hegységét látva Szembe sok sehol sem olvasott helységnévtábla Kévékben a fű darabolt szára Hát megérkeztem Magyarországra
Csak idehaza kell a könnyes ősz
Hazahoz a Balcsi parti nyár
Belül az a gyermek újra győz
Tudod, akit csalni hagyni kár
Csak egyedül itt lehetsz te hős
A Duna, Tisza hangja dalt csinál
Üzen az a régi Ismerős
A szív, a halk gitár
Ha megkérded,
nyáron Gyulán tábor vagy talán télen Ulánbátor Rávágom az első még ha simán sátor is mert itt veszik hogy a dumám bátor Keletre az Urál gától Meg Japán kínja Ott ritka vagyok mint klíma Reykjavíkban Nem értem izzad Izland És nem javítja az átlagot velem az Elba hídja A Saigon, a Saigon A száj gondterhelt az indok,indok az indokínai gondok mellett Végül csak egy undok kínai útra tellett Nem kell Peru Nem kell Peru nem kell perújítás Csak az adu, az életnek a dúsítás Nem kell a kamu fagyi a Maracujás elég ha jól torkot mar a gulyás
Csak idehaza kell a könnyes ősz
Hazahoz a Balcsi parti nyár
Belül az a gyermek újra győz
Tudod, akit csalni hagyni kár
Csak egyedül itt lehetsz te hős
A Duna, Tisza hangja dalt csinál
Üzen az a régi Ismerős
A szív, a halk gitár
A lányom
Apa lánya kedvence Tatabánya
Közös utunknak nem is lesz Akadálya
Jó, ez csak a rím kedvéért pálya,
de legalább nem vagyok senkinek a papagája Látod itt minden mező szótlan, jelt ad Nyár után őszt mond, gyorsan hervad Itt balra Kecel, jobbra Soltvadkert van Srácként egyszer ott voltam old Shutterhand Hortobágy, a puszta látványa menő A síró babaszempár, anyaleső, A nyíló tavaszig várt Aranyeső, Nekem így jó a Kékes, a Galyatető Kolozsvár, Gyergyó, Brassó Sepsiszentgyörgy segít kijönni az szkepszisemből, leadni kicsit a pesti stresszből, érzem egy új dal most lesz is ebből
Csak idehaza kell a könnyes ősz
Hazahoz a Balcsi parti nyár
Belül az a gyermek újra győz
Tudod, akit csalni hagyni kár
Csak egyedül itt lehetsz te hős
A Duna, Tisza hangja dalt csinál
Üzen az a régi Ismerős
A szív, a halk gitár
Nagyszabású koncertet rendeznek Gryllus Dániel 75. születésnapján, április 23-án a Thália Színházban. Az est során az ünnepelt, a kétszeres Kossuth-díjas Kaláka alapítója és vezetője barátaival, zenésztársaival ad kétrészes műsort.
Gryllus Dánielhez kapcsolódó dalszövegek itt.A zeneszerző, előadóművész olyan egyedi programot állított össze erre az estére, amelyet így, ebben a formában soha nem hallott, és ezután sem hallhat a közönség.
Az est első részében Gryllus Dániel saját műveiből és a Kaláka dalaiból ad elő válogatást. A műsor néhány régi reneszánsz dallammal kezdődik, a bibliai dalokat tartalmazó Pál apostol - dalok Pál levelei szerint című 1991-es lemezről elhangzik a Pál rómaiakhoz írt levele alapján írott ének Sumonyi Zoltán versére. Közreműködik Szirtes Edina Mókus, Bizják Gábor és Ferenczi György.
Gryllus Vilmos, Ferenczi György és Gryllus Dániel
Fotó: Kaláka Fesztivál
A műsorban ezt követően Kányádi Sándor jiddis népdalfordításaiból hangzanak el részletek
A Volt egyszer egy kis zsidó címmel 1990-ben kiadott mű dalainak előadásában közreműködik Szalóki Ági és Gryllus Vilmos. Az 1997-ben íródott Tizenöt zsoltár című album dalai ma már egyházi énekeskönyvek részei
a lemezhez A zsoltárok könyve alapján Sumonyi Zoltán írt verseket.
Ennek előadásában közreműködik Sebestyén Márta és Gryllus Vilmos. Az első részt a Kaláka együttes (Becze Gábor, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Radványi Balázs) dalai zárják.
A második részben Weöres Sándor A teljesség felé című költői prózája alapján írott dalok szólalnak meg az ünnepelt és barátai előadásában. Ez a mű először tizenöt éve hangzott így el, Gryllus Dániel hatvanadik születésnapján.
Mostani előadásában színpadra lép és énekel Bognár Szilvia, Both Miklós, Ferenczi György, Palya Bea, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Szalóki Ági és Szirtes Edina Mókus, a hangszeres közreműködők között találjuk Balázs Gergelyt, Balogh Kálmánt, Bolya Mátyást, Bizják Gábort, Borbély Mihályt, Holló Miklóst, Frankie Latót, Jávorka Ádámot, Kovács Zoltánt és Pálvölgyi Mátét. A darabot hangszerelte és vezényel Gryllus Samu.
Gryllus Dániel 1969-ben egyike volt a Kaláka megalapítóinak
Az azóta folyamatosan dolgozó zenekar egyet jelent a magyar és az egyetemes költészet kimagasló alkotásainak megzenésítésével. Írtak zenét mások mellett József Attila, Ady Endre és Kosztolányi Dezső verseire is.
A kétszeres (2000, 2020) Kossuth-díjas együttesben, amely eddig több mint harminc lemezt készített, Gryllus Dániel (fúvós hangszerek, citera, ének), Gryllus Vilmos (cselló, gitár, ének), Radványi Balázs (mandolin, gitár, ukulele, brácsa, ének) és Becze Gábor (bőgő, ének) szerepel.
A Kaláka együttes, azaz Huzella Péter, Gryllus Vilmos, Radványi Balázs, Gryllus Dániel 1979-ben
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás
1991 tavaszán jelent meg a Kaláka vezetője által alapított Gryllus Kiadó első lemeze, a cég azóta nemcsak a zenekar és tagjai anyagait gondozza, hanem számos ismert előadó, köztük a Sebő együttes, Kobzos Kiss Tamás, Palya Bea, Bognár Szilvia, Ferenczi György és a Rackajam, valamint Dévényi Ádám lemezeit jelentette meg. A Gryllus Kiadó túl van a 250 CD-n, az öt évtized alatt mintegy 1300 verset (mások mellett Kányádi Sándor, Kiss Anna, Ady Endre, József Attila, Kosztolányi Dezső, Weöres Sándor, Áprily Lajos költeményeit) megzenésítő Kaláka pedig több mint harminc lemezt készített.
Kiemelt kép: Gryllus Dániel x Stefano Marigliani Photography