


| Előadó: | Dzsunzi Music Bt. |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Erdős Zsolt |
|
Togyeriska Imre |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Klasszikus Rock |
| Címkék: | Keressük! |

Rég volt mikor vágytunk a jóra
Igaz hitű kemény szóra.
Minden kopott a szem csak néz
A fül nem hall, és remeg a kéz.
Nagy buta doboz picike házban
Mondd mit látsz a szappanoperában.
Sok tv-adás mossa az agyad
Húzd ki a dugót, és becsüld meg magad.
Mindenhol gépek és autók búgnak
Nem lehetsz beteg, mert rögtön kirúgnak.
Van-e még becsület, akad-e barát
Nem számít szó csak pénz, és a karát.
Ugrálva vigyorogsz és nyalod a hátsót
Rossz az íze hát rágod a rágót.
Ha kérik lehajolsz, nyitod a terpeszt
A műsor után ki jön a herpesz.
Refrén:
Így éltek együtt te meg a sztár
Kis palotában jókora sár.
Koponyán belül hígul a massza
Ilyen élet az ízlést jól el …….. ( rontja :) )
Azt mondják ők, hogy maga a sztár
Ezt nagyon sokan meg szívták már.
Csillog, születik sok palimadár
A normális ember jobbra vár.
Akkor vagy jó, ha meleg a tested
Segged a puha fotelban tesped
Szíveden párna, agyadon sapka
Mikor jön már a jó ízlés napja.



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik