Előadó: | Zaporozsec |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Varga Bence |
Varga Bence |
|
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Keressük! |
Címkék: | Keressük! |
Jéghegynek mentünk kedvesem
Elnyel az óceán
Nem ment meg innen senki
Csak Kharón a végzet ladikján
Te se leszel jobb
Én se leszek más
Hagyjuk ezt tényleg, rajtunk
Nem segíthet többé már önámítás
Nem megy tovább
Unom ezt a folyamatos drámát
Nincs több erőm már hozzád
Nincs tovább
Nem megy tovább
A szavaidban élesített bombák
Rejtőznek, és ami eltalál
Sorban robban
Látod vajon te is, amit én?
Hogy a tükör mögött
Nincs ismerős arc
Aki voltál az rég elköltözött
Te se leszel jobb
Én se leszek már
A szőke herceg fehér lovon
Veled minden perc egy kis halál
Nem megy tovább
Unom ezt a folyamatos drámát
Nincs több erőm már hozzád
Nincs tovább
Nem megy tovább
A szavaidban élesített bombák
Rejtőznek, és ami eltalál
Sorban robban
Nem megy tovább
Unom ezt a folyamatos drámát
Nincs több erőm már hozzád
Nincs tovább
Nem megy tovább
A szavaidban élesített bombák
Rejtőznek, és ha egy eltalál
Nincs tovább
Nincs tovább
Nem megy tovább
Nincs több erőm már hozzád
Mondom, nincs tovább
Több mint 500, a létminimum alatt élő magyar előadóművész megélhetéséhez nyújtott segítséget az Előadóművészi Jogvédő Iroda 2025 első felében.
Havi nyugdíj-kiegészítő támogatást 267 olyan elismert előadóművész kapott, akik alacsony nyugdíjuk mellé semmilyen más juttatásban nem részesülnek, 166 rászorult pedig egyszeri segélyhez jutott. Az átlagos támogatási összeg 130 ezer forint volt.
Idős korukban a rangos előadóművészek különböző művészeti ágakban eltérő mértékben kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe. Ebből a szempontból talán a könnyűzene világa a legmostohább, ahol egyik pillanatról a másikra el lehet veszíteni a népszerűséget és azzal együtt a jövedelem nagy részét.
A könnyűzenészek körében a mai napig nehéz elültetni az időskori öngondoskodásra való felkészülés gondolatát.
Akik aktív életük során nem kaptak magas állami, szakmai kitüntetést, előfordul, hogy nehéz öregkornak néznek elébe. Rajtuk segít az EJI azzal, hogy a szolidaritás jegyében egyszeri támogatást, vagy rendszeresen nyugdíj-kiegészítést nyújtanak számukra.
A juttatás fedezetét a jogdíjak révén maguk a művészek termelik meg. A támogatásért bármely előadóművész folyamodhat, aki megfelel a feltételeknek.
Az összegről a kérelem alapján a Jogdíjbizottságok javaslatára az EJI elnöksége dönt
A nyugdíj-kiegészítés havi összegét az EJI a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 35-200 százalékában, különös méltánylást igénylő esetben legfeljebb annak 300 százalékában határozta meg.
A létminimum alatt élő művészek állami nyugdíját akár meg is duplázhatja ez a kiegészítő járadék.
Fotó: illusztráció/Freepik