Van úgy, hogy nem hűsít a zápor
A ragyogó ég sehogy sem kék
Bármerre nézel, sötét a távol
s megöl a jól ismert egykedvűség
Mondd,
Mióta jársz csukott szemmel,
Lehajtott fejjel?
S miért válasz újra s újra, hogy
"Nem érdekel"?
Hát nézz fel!
Végre indulj el!
Mire vársz még?
Mi a mentség?
Neked is jár a boldogság!
Nézz fel!
Egyszer nyerned kell!
Ha van egy álmod,
Meddig óvod?
Hív a nagyvilág!
Tudom, hogy volt jó néhány terved
S odabent még nem adtad fel
De ahányszor jött, elment a kedved
S tele vagy nem múló, rossz emlékkel
De miért ne hinnél önmagadban,
S a ragyogó égben?
Tudjuk jól, a felhők felett
Az mindig kék.
Hát nézz fel!...
Oly keveset láttak már a bölcsőben hősnek
És ritka a rest, ki hőssé vált
A legtöbb csak csendben, de minden nap készült,
S épp csak az alkalomra várt
Hát nézz fel!...
Csak egyszer nézz fel!
Végre nézz fel!
Hív a nagyvilág!
Víg Mihály zeneszerző is méltatta az írót
Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.
Krasznahorkai László az apokaliptikus terror közepette erősíti a művészet erejét
A szerzőnek a díjat látnoki erejű életművéért ítélték oda, amely az apokaliptikus terror közepette megerősíti a művészet erejét - mondta el Mats Malm, a Svéd Akadémia titkára, aki beszámolt arról is, hogy a bejelentés előtt sikerült telefonon elérnie az éppen Frankfurtban tartózkodó Krasznahorkai Lászlót.
Krasznahorkai László a Kafkától Thomas Bernhardig nyúló, az abszurdizmus és a groteszk túlzás által jellemzett közép-európai hagyomány nagyszerű epikus írója. De több is rejlik benne: keleti hatások is megmutatkoznak műveiben, amelyek hangvétele szemlélődőbb, finoman hangolt - méltatta közleményében a Svéd Akadémia.
388 millió forintnyi összeg jár a Nobel-díjjal
A 71 éves magyar író a díjjal 11 millió svéd koronát (388 millió forintnyi összeget) kap. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
A Trabant alapítója, a Balaton zenekar frontembere szerint hosszú lenne felsorolni, mi mindentől különleges Krasznahorkai művészete, de fontos kiemelni, hogy
- Teljesen új stílust talált ki, teljesen egyéni a látásmód, ahogy a világot szemléli, mindehhez társul egy ezzel adekvát nyelvi szerkezet, egy félreismerhetetlen saját stílus.- fogalmazott a 24.hu megkeresésére Víg Mihály, a Tarr Béla-rendezte Sátántangó főszereplője, valamint több Krasznahorkai-mű filmes adaptációjának zeneszerzője.
Magyar vagy magyar származású Nobel-díjasok közül irodalmi Nobel-díjat 2002-ben Kertész Imre vehetett át korábban.
Kiemelt kép: Krasznahorkai László kapja idén az irodalmi Nobel-díjat
Budapest, 2025. október 9. Krasznahorkai László magyar írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely 2025. október 9-én Stockholmban jelentette be döntését. A felvétel 2017. március 22. készült Budapesten
Fotó: MTI/Marjai János