


| Előadó: | Bányászszív dalcsapat |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Móró Imre |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Kérlek állj, s hallgassad némán,
a régi gyászt, mi bennünk él.
Ó, kérlek várj, s hallgassad némán,
szívfájdalom az égig ér.
Emlékezünk, tizenegy bányász,
zúg Vasason a harangszó.
Emlékezünk, sosem felejtjük,
szívfájdalom és nincsen rá szó.
Leszálltak ők a hideg télben,
mint fergeteg, tört rájuk omlás,
s nincs menekvés, ha jő a vész.
Hat hős magyar, s öt lengyel sorstárs,
a lelkük ott az égbe szállt.
Emlékezünk, itt állunk némán,
a könnycseppek gördülnek már.
Emlékezünk, tizenegy bányász,
most imára kulcsol a kéz,
megőrizzük mindük emlékét.
Ó, kérlek várj, s hallgassad némán,
a gyászzenét, mely szívet tép szét.
Ó, Istenem, adj nekik békét,
könnyű legyen nekik a föld!



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik