


| Előadó: | Az ikrek: Rácz Kármen és Rácz Kriszta |
|---|---|
| Album: | Csináljunk zenekart! |
| Megjelenés: | Keressük! |
| Hossz: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Bornai Tibor |
|
Bornai Tibor |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Gyerekdal, gyerekzene |
| Címkék: | Keressük! |

A karmester kalimpál a karjával,
fel-le a jobbjával, körbe a baljával.
A zenekar nézi és legvégül
mindenki elszédül, mindenki elszédül.
Nem érti senki, hogy mért van ez,
a koncert csak félóra múlva lesz.
Jó lenne tudni, hogy mit csinál,
hogy miért kalimpál, hogy miért kalimpál.
Egy pici szúnyog azt gondolta,
a karmestert megkóstolja.
Karmester-vért szürcsölget,
aztán meghallgatja a koncertet.
A karmesternek vérében van a muzsika,
a szúnyog ezért az orra hegyét megszúrta.
Ő csupán egy kis kultúrára szomjazott,
de a karmester sajna odacsapott egy jó nagyot.
Egy pici szúnyog azt gondolta,
a karmestert megkóstolja,
mért nem ugrott fürgébben,
nyugodjon hát békében.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik