


| Előadó: | Bornai Tibor |
|---|---|
| Album: | Felébredt a tél |
| Megjelenés: | 2016 |
| Hossz: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Bornai Tibor |
|
Bornai Tibor |
|
| Kiadó: | ECDC |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Látod, így van kedvesem, hópelyhek vagyunk,
a zúgó szélben mit sem ér saját akaratunk.
Nem könnyű nekünk, pörgünk, táncolunk.
Egymás oldalán hogy is maradhatunk?
Alig sejtjük, mért vagyunk, hogyan keletkezünk,
azt sem tudjuk biztosan, hová érkezünk.
Hullunk csendesen, gyakran vétkezünk,
hófehér a táj, kering a szél velünk.
Milliárdnyi hópehely a földre száll,
milliárdnyi nagy remény és kis halál.
Mennyi édes rettegés, földet ér, és hómezővé összeáll.
Messze vagy már, nem tudom, hogy merre jársz,
jó barátot, hű szerelmet hol találsz.
Jégvirágot bont a tél. Elfeledtél teljesen, vagy visszavársz?
Szürke égen lebbenő hópelyhek vagyunk.
Szállunk, forgunk, szédülünk, megállni nem tudunk.
Alattunk háztetők, pörgünk, táncolunk,
egymás oldalán nem maradhatunk.
Milliárdnyi hópehely a földre száll,
milliárdnyi nagy remény és kis halál.
Mennyi édes rettegés, földet ér, és hómezővé összeáll.
Mért csinálunk minden útból tévutat?
Mért akasztunk vágyainkra szárnyakat?
Néhány boldog perc miatt itt keringünk föld felett és ég alatt.
Látod, így van kedvesem, hópelyhek vagyunk.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik