dalszöveg, előadó kereső
Dalszöveg, előadó kereső
előadó, zeneszöveg betűválasztó
Válassz előadót:
0-9
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
q
r
s
t
u
v
w
x
y
z
Tartalom
Katonadalok: Kimegyek a doberdói harctérre

Katonadalok - Kimegyek a doberdói harctérre

off off off off off
Album: nincs kép
Előadó: Katonadalok
Album: Keressük!
Szövegírók: Bartók Béla
Zeneszerzők: Keressük a zeneszerzőt!
Kiadó: Keressük!
Stílus: Keressük!
Címkék: Keressük!
Miről szól a(z) 'Kimegyek a doberdói harctérre' dalszöveg ?
Egy magyar katona levélben búcsúzik édesanyjától, mielőtt Doberdóban meghal, és Olaszországban temetik el. Az édesanyja a levelet a postán kapja meg, amelyben fia arra kéri, ne sírjon érte. A levél megírása után a katona nem tud több levelet írni, mert a szívét puskagolyó találta el. A falu lányai és az erdei virágok fogják gyászolni őt. Ha az édesanyja fel akarja őt keresni, Olaszország határára kell utaznia, ahol egy szikla alatt találja meg a fiának a sírját.
Nyomj egy like-ot ha tetszik ez a rovat!
Megtekintve: Ma 11, összesen 92076 alkalommal
Tartalom
Dalszöveg

Kimegyek a doberdói harctérre

Ha kimegyek a doberdói harctérre
Feltekintek a csillagos nagy égre
Csillagos ég merre van a magyar hazám
Merre sirat engem az édesanyám

Én Istenem, hol fogok én meghalni
Hol fog az én piros vérem kifolyni
Olaszország közepében lesz a sírom
Édesanyám arra kérem ne sírjon

Feladom a levelem a postára
Rátalál az édesanyám házára
Olvasd anyám vérrel írott levelemet
Doberdónál hagyom az életemet

Édesanyám nem írok több levelet
Puskagolyó lõtte el a szivemet
Eltemetnek az erdei gyönygyvirágok
Megsiratnak a falumbeli leányok

Felvidéki szövegváltozat :

Édesanyám ne sirasson engemet ,
Ellenséges golyó engem nem érhet ,
Mert az Isten maga vigyáz a honvédre ,
Drága annak a földre hulló vére .

Édesanyám ha fel akarsz keresni,
Olaszország határába gyere ki.
Megtalálod síromat egy szikla alatt,
Édes anyám ott sirasd ki magadat.

előadó, zeneszöveg betűválasztó
Válassz előadót:
0-9
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
q
r
s
t
u
v
w
x
y
z
Hírek
Hírek

A hűség fogalmát jelenítik meg a művészek a SopronFest egyik kiállításán

A hűség fogalmát jeleníti meg hét művész a SopronFest részeként vasárnap délután megnyitott A hűség városa című csoportos tárlaton a Liszt-központ Munkácsy termében.


A kiállításon Bereczki Kata, Bukta Imre, Ef Zámbó István, Labrosse Dániel, Sibitka Panni, Soós Nóra és Weiler Péter mutatják be közel hetven alkotásaikat.


Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége megnyitó beszédében azt mondta, hogy a tárlat egyik vezérfonala a hűség, Sopronra, mint a leghűségesebb városra utalva.


Ugyanakkor a kiállításon felvetődik a kérdés, hogy mit is jelent a hűség. Állhatatos kitartást valaki, vagy valami mellett, hűség Istenhez, emberhez, a hazához, a közösséghez, értékekhez, eszmékhez, vagy önmagunkhoz.


Az egyre radikálisabb felfogásban értelmezett szabadság korában ma már nem magától értetendő érték a hűség. Minden műalkotás, különösen a kortárs, tükröt tart elénk, reflektálnak a világra, korra, a környezetre és saját magunkra. Mindez tanulságosabb és kifejezőbb, mint bármilyen újságcikk, vagy művészeti elemzés - fogalmazott.


Farkas Ciprián, Sopron polgármestere (Fidesz-KDNP) felidézte, hogy Sopron azért kapta meg a leghűségesebb város (Civitas fidelissima) címet, mert az 1921. évi népszavazáson a Magyarországhoz tartozás mellett döntöttek az emberek. 


Ez akkor azt jelentette, hogy az emberek szerint van remény, van holnap. Ez egy világraszóló pillanat volt és meghatározó Sopron identitására azóta is, a város kultúrájának részévé vált - mondta.


Farkas Ciprián ezt követően polgármesteri elismerő oklevelet adott át Ef Zámbó István Munkácsy-díjas művésznek, akinek szobor székei a város utcáin, terein és éttermek teraszain emlékeztetik a látogatókat arra, hogy korábban milyen zenei világsztárok fordultak meg Sopronban.


Fülöp Zoltán, a SopronFest egyik alapítója elmondta, hogy a tárlat valamennyi kiállítója vállalta, hogy május 16. és 19. között a Várkerületen a Mária-szobornál egy-egy nagyméretű, szív formájú installációt készít, ami szintén a hűség fogalmát dolgozza fel.


Bukta Imre és Soós Nóra alkotásai már elkészültek, azok a kiállítás megnyitóján már láthatók voltak.


Az alkotások a SopronFest alapítóinak szándéka szerint Sopronban maradnak, a cél az, hogy helyi vállalkozók, művészetet kedvelők megvásárolják, az értékesítésből származó bevételt pedig jótékony célra fordítják a művészek.


Lobenwein Norbert, a SopronFest másik alapítója arról beszélt, hogy a programsorozat szombaton elkezdődött és május 19-ig tart. Városszerte 75 helyszínen mintegy 300 program várja a látogatókat, köztük harminc kiállítás.


A hűség városa című csoportos tárlat május 20-ig ingyenesen látogatható, a művészek több alkalommal tárlatvezetést is tartanak.



Fotó: SopronFest


Kiemelt kép: illusztráció/Freepik